V letních dnech se rádi osvěžíme vodou s citrónem. Kromě toho, že pomáhá správné funkci trávení, je to také důležitý antioxidant. Co ale s citrónovou kůrou?
Zero waste v praxi
Kůru z osvěžujícího citrónu rozhodně nemusíte vyhazovat. Ostatně ani současný trend zero waste, ve kterém se dbá na dokonalé zužitkování všeho, co nás obklopuje, nepřeje ničemu jinému. Vždy se snažíme ke každému produktu najít co nejvíce informací, abychom jej dokázali beze zbytku zužitkovat nebo zrecyklovat. To můžete udělat i s citrónovou kůrou.
Trik se sodou nebo octem
Ideální je samozřejmě používat citróny v Bio kvalitě, při jejichž pěstování nebylo použito litrů pesticidů. Pokud kupujete „obyčejné citróny“, vsaďte na trik se sodou nebo octem. Před tím, než se rozhodnete kůru sušit, ji namočte na hodinu nebo dvě do roztoku octa nebo sody. Škodlivé látky se spolehlivě vyplaví.
Můžete ji usušit
Citrónovou kůru můžete snadno usušit. Pro dekorativní účely ji můžete nechat sušit v na radiátoru. Nebo ji vložte na pečicí papír do trouby a zapněte spotřebič na 200 stupňů Celsia. Až bude dokonale vysušená, vložte ji do mlýnku na koření.
Vytvoříte si tak prášek, se kterým si zaručíte antioxidační, dezinfekční a hydratační účinky pro svou pleť. Rozemletý prášek můžete vmíchat do svého oblíbeného krému a použít jej právě pro kosmetické účely. Pro pleť má citrón rozjasňující účinky. A přírodní kosmetika je na světě!
Kůru ale samozřejmě můžete použít i v kuchyni. Kdo by si nepřál lahodný a voňavý moučník, ve kterém jde cítit příjemné podtóny citrónové kůry? Vytvořte si svou vlastní zásobu a drahé koření již nemusíte kupovat.
Šup do mrazáku!
Určitě ale máte i malé místečko ve svém mrazáku. Právě to se bude hodit. Kůru totiž můžete klidně po jejím oloupání vložit do krabičky nebo sáčku a nechat zmrazit. Pro použití v kuchyni do čajů, koktejlů, nebo lahodných a osvěžujících smoothies se bude hodit jedna báseň.
Nevíme jak vy, ale my máme chuť si dát nějaký lahodný moučník s citrónovou kůrou. Jdeme na něj.
Foto: Shutterstock, zdroj: SaraBackmo
S dovolením uvedu na pravou míru “trik se sodou a octem”. Chemikálie, které se používají k ošetření citrusů při pěstování nebo pro převoz, není možné tímto způsobem z kůry dostat. Vím to, neboť praktikuji čínskou medicínu a v té se hojně užívá kůra mandarinek. Kolegové v GB udělali mnoho odborných chemických pokusů za účelem očištění kůry různých citrusů od chemických látek. Ale nikdy se nepodařilo kůru dekontaminovat.