Rýmovník je zajímavá rostliny, zejména díky svým účinkům. Už podle názvu jde o rostlinu, která pomáhá s léčbou rýmy a nachlazení. Zároveň funguje jako odpuzovač hmyzu, nebo podobně jako aloe i v případě popálenin a drobných poranění kůže. Jde o velmi užitečnou rostlinu, kterou byste si měli určitě pořídit, pokud máte pokojové rostliny v oblibě.
Jak pěstovat rýmovník?
Rýmovník je nenáročný. Stačí ho umístit tam, kde bude dostatek světla a mimo průvan. Nepřelévejte ho, optimální je střední zálivka jednou za 3 dny. Přes léto může být venku, to velmi ocení. Pokud bude mít ideální podmínky, odmění se vám a rychle se rozroste.
Jak si připravit med z rýmovníku?
Budete potřebovat 35 listů rýmovníku, 1 kg cukru, citron a vodu. Lístky opláchněte, dejte do hrnce a zasypte cukrem. Zalijte vodou, dokud není vše ponořené a vložte zakryté na 24 hodin do lednice. Po uplynutí této doby ho dáme na sporák a za stálého míchání cukr rozpusťte. Následně ztlumte teplotu a nechte směs povařit asi dvě hodiny do ztuhnutí. Rýmovníkový med nalijte do vymytých sklenic a otočte je dnem vzhůru.
K čemu využijete rýmovníkový med?
Je skvělým pomocníkem při nachlazení. Můžete užívat po lžičkách, nebo si ho přidávat do čaje nebo do salátů. Rostlina rýmovníku obsahuje vitamín C, A a E a také omega-6 mastné kyseliny. Má antibakteriální a antimykotické účinky. Velmi příjemně voní. Mimo léčby nachlazení je využíván také při trávících potížích.
Čaj a sirup z rýmovníku
Pokud stojíte o jeho účinky, ale rádi byste rýmovník využili ihned, můžete si zatím připravit čaj. Utrhněte 5 lístků rýmovníku a zalijte 0,2 l vody. Doslaďte medem a můžete pít. A jak si připravit sirup? Natrháte lístky nadrobno, vložíte do sklenice, zasypete cukrem a necháte tři týdny odpočívat. Občas směs protřepejte. Po třech týdnech sceďte a při potížích užívejte třikrát denně.
Foto: Shutterstock
Toho cukru..hrůza .
A to v tom mede budú tie lístky plávať celé!🤦🏻🤦🏻🤦🏻 Môžte to variť koľko chcete, neroztopia sa!😂😂
😛😄🙈 tak to je ale poznatek…