O česneku jsme si většinou zvykli slýchat, jak moc je prospěšný a že představuje nejsilnější přírodní antibiotikum. Nutno říct, že jde o převládající názor. Avšak objevují se i zprávy o jeho možné škodlivosti, které bychom rovněž měli zohlednit a vzít v úvahu, jakkoliv s nimi třeba nemusíme souhlasit.
Negativní ovlivnění mozku
Nejčastější výtka na adresu česneku, zejména toho v syrovém stavu, je skutečnost, že má způsobovat botulismus. Již římský básník Horace sepsal svůj negativní názor na česnek a popsal ho jako škodlivější, než si kdo připouští.
V oblibě nemají česnek ani příznivci východního duchovního směru taoismu. Jistý mudrc Tsang-Tsze ve svých spisech popsal škodlivé účinky česneku na řadu orgánů, zejména pak plíce, játra, ledviny a srdce.
Přívrženci taoismu hovoří o pěti různých druhech enzymů obsažených v česneku, které mají způsobovat zápach z úst, nepříjemný pach potu a zvyšují pocity úzkosti a agresivity. To vše zejména tehdy, pokud česnek konzumujete syrový. Podobného názoru je ostatně i ajurvédská medicína, kterou zde můžeme rovnou citovat: “Tyto cibulovité rostliny způsobují zhoršení nálady, neklid, úzkost a agresivitu. Škodí nejen psychicky, ale i fyzicky.“
To vše můžeme považovat za myšlenky alternativní medicíny, k níž se však česnek z medicínského hlediska vlastně řadí. Jeho negativními účinky se však zabýval také lékař Robert C. Beck, podle kterého má česnek špatný vliv na mozek.
Nemusí být vždy jen prospěšný
Jde především o vliv hydroxylových iontů, které česnek obsahuje a které pronikají krevní bariérou přímo do mozku a zde působí toxicky na mozkové buňky. Beck uvádí, že už v roce 1950 se zjistilo, že česnek až třikrát snižuje reakční čas pilotů v průběhu letových zkoušek. Jako důvod uvádí právě toxické účinky česneku na mozek, jež vedou k desynchronizaci mozkových vln.
V čínské medicíně se česnek používá navzdory tomu, že jsou známy určité negativní účinky na žaludek, játra a oči. Dokonce se zde někdy uvádí jako důvod závratí. Západní medicína potom česneku rovněž přisuzuje určité léčivé účinky v tom smyslu, že ničí škodlivé bakterie. Avšak méně se mluví o tom, že likviduje i ty prospěšné, například ve střevech. To pak může vyvolat problémy s trávením.
Foto: Shutterstock
Asi to s tím česnekem bude pravda.Jasným příkladem je královna Alžběta.Četl jsem že nikdy nejedla česnek.A jak je vidět babce se daří víc než dobře.Znám hodně lidí kteří smrděli česnekem od pondělí do neděle,a ouha zaklepali bačkorama docela mladí.Žijme déle…
Královna má k tomu své důvody – asi by nebylo dobré, kdyby při různých akcích smrděla česnekem.
Já zase znám lidi, kteří celý život jí česnek skoro denně a dneska je jim 80 – 90 let.
Tady na tomto serveru je třeba brát věci s rezervou, protože zdejší pisálci se zaměřují zejména na výzkumy různých prý slavných univerzit z Tramtárie – příslušný článek proženou překladačem a pak ho tady bezmyšlenkovitě zkopírují…dneska platí toto, zítra bude platit pravý opak 🙂