Ořechy patří mezi nejvíce podceňované potraviny. Ať už si je vypěstujete doma nebo si je koupíte v obchodě, prakticky všechny druhy mají obrovský vliv na naše zdraví. Přesto je mnoho lidí zcela ignoruje. Přitom si je mohou vychutnávat večer u televize, třeba na místo chipsů.
Jakékoliv ořechy, které konzumujeme, jsou pro naše zdraví prospěšné a neměli bychom na ně zanevřít. Jsou zdrojem bílkovin, rostlinných tuků, vlákniny, vitamínů či minerálů. Antioxidanty, které obsahují, jsou skvělou prevencí před civilizačními chorobami, protože náš organismus chrání před volnými kyslíkovými radikály.
Jaké ořechy si vybrat?
Máte raději vlašské ořechy, mandle či pistácie? Každý jeden druh je pomáhá různým způsobem.
- Vlašské ořechy – obsahují sice téměř 70 % tuku, ale tyto tuky jsou prospěšné omega 3 mastné kyseliny. Jsou také zdrojem hořčíku, železa, zinku či draslíku, ale i vitamínu E a A. Svým účinkem ochraňují cévy, srdce, snižují cholesterol a také riziko vzniku mozkové mrtvice. Melatonin v nich obsažený je zodpovědný za kvalitu našeho spánku. Je to proto, že syntetizaci melatoninu v krvi dopomáhají i ořechy. Zvyšují totiž v krvi jeho hladinu, proto jejich konzumace je prospěšná tehdy, spíte-li špatně a chcete to změnit.
- Lískové ořechy – jsou snáze stravitelné, obsahují vitamín E, jsou zdrojem draslíku, hořčíku, vápníku či mědi. Zlepšují naši paměť, uklidňují nervy , působí jako prevence proti vzniku ledvinových kamenů.
- Mandle – obsahují vápník a hořčík, jejich konzumace prospívá pokožce, vlasům a nehtům. Za jejich konzumaci pomyslně poděkují i zuby, přesněji řečeno zubní sklovina. Pokud je do jídelníčku zařadíte, dáváte stopku riziku vzniku rakoviny tlustého střeva.
- Pistácie – mají nejvyšší obsah železa, ale obsahují také měď, draslík, fosfor, provitamin A a více vitaminů skupiny B.
- Kaštany – obsahují škrob a vlákninu, ale o to méně tuků než vlašské ořechy. Sto gramů jedlých kaštanů má v sobě třetinu doporučené dávky vitamínu E, kromě něj však obsahují také vitamín C, železo či draslík.
Důležitá je kvalita ořechů
Na kvalitu ořechů a je jedno, jakého druhu, je třeba dávat si pozor. Kaštany například rychle plesniví, což znamená, že pokud je jdete kupovat, dávejte pozor na jejich čerstvost. Hořké mandle bychom také neměli konzumovat, nejsou už totiž čerstvé a vhodné.
Nezapomínejme ani na alergie na ořechy, které umí nadělat neplechu u každého, kdo jí trpí, nebo o ní zatím neví a projeví se později. Ořechům by se měly vyhnout zejména malé děti, ne jen kvůli alergii. Větší kusy by jim mohly uvíznout v krku.
Proč jíst ořechy pravidelně?
- Působí jako prevence proti rakovině.
- Snižují riziko vzniku cukrovky.
- Snižují hladinu cholesterolu.
- V pase vám může pravidelná konzumací umazat několik centimetrů.
Změny už po 4 hodinách
Postačí jen pár ořechů a můžete si být jisti, že nastanou následující změny. V první řadě bude organismus v klidu, protože ořechy jsou známé tím, že pomáhají snižovat stres. Již zmiňované antioxidanty zabraňují tomu, aby naše tělo začalo stárnout, protože jej ochraňují před volnými radikály. Také srdci ořechy ve významné míře dopomohou k lepší kondici, právě kvůli antioxidantům, které obsahují.
Omega 3 mastné kyseliny nám pomáhají s depresí. Té se vyhnete i v momentě, kdy se dozvíte tu dobrou novinu – z ořechů se nepřibírá. Třeba ale dodržovat správný poměr a nikdy se je nepřejídat, přestože jsou zdravé. Tehdy byste dosáhli přesně opačného efektu. Konzumováním správného množství dokonce můžete zhubnout.
Foto: Shutterstock, zdroje: Healthline, WebMD