Šílenství s třesem, alkoholové delirium, delirium tremens! To všechno jsou názvy pro stav, který ohrožuje lidský život. Pro stav, který ohlašuje poslední stádium alkoholiků a přináší bolest, halucinace i ztrátu paměti. Víte, kdy, jak a proč delirium nastává? A víte, jak ho poznáte?
Co je to delirium tremens
Delirium tremens vzniká ve chvíli, kdy člověk závislý na alkoholu náhle jeho přísun přeruší. Označuje se jako nejtěžší stadium abstinenčního syndromu. Ať už chce alkoholik abstinovat dobrovolně, nebo ho k tomu donutí zdravotní stav, faktem je, že 5 – 15% nemocných tuto fázi nepřežije.
Jak alkoholické delirium poznáte
Než přijde ta nejhorší a značně děsivá fáze, přijde tzv. predelirativní stav. Ten poznáte podle toho, že se nemocný silně potí, může mít zrychlenou srdeční činnost, poruchy spánku nebo pociťovat nevolnost.
Ve chvíli, kdy nastoupí delirium tremens, už je velmi těžké s nemocným komunikovat. Může mít halucinace, velký třes, někdy nemocný vykonává automatizované pohyby, které byl zvyklý dělat celý život. Neorientuje se v čase ani prostoru, může mít problémy s bezprostřední pamětí, nezapamatuje si nové události.
Delirium tremens přináší emoční poruchy. Nemocný pociťuje úzkost, stres, může být agresivní a velmi pravděpodobně ho postihne epileptický záchvat. A to i opakovaně rychle za sebou.
Dá se delirium tremens léčit?
Jak už jsme napsali, velké množství postižených osob tuto fázi nepřežije. V ohrožení života jsou nemocní především proto, že u nich může dojít k dechovému nebo srdečnímu selhání.
Delirium tremens trvá i několik dní a končí hlubokým spánkem. Vždy, když tato fáze nastane, je nutná hospitalizace. I proto, že nemocného sami nezvládnete. Může být nebezpečný pro sebe i pro okolí. Lékaři mu dodají léky na zklidnění, minerální látky a vitamíny, např. hořčík, který pomáhá při křečích.
Smrtelné riziko se pro pacienta zvyšuje ve chvíli, kdy dostane zápal plic, selžou mu játra, nebo jiné orgány.