Oční vady se objevují často i u dětí a je třeba jim vybrat slušivé dioptrické brýle. A najednou přichází problém. Dítě si na brýle nechce zvyknout, nelíbí se mu, jak v brýlích vypadá nebo mu překážejí při sportovních aktivitách. Můžete si dovolit pořídit dítěti kontaktní čočky?
Kontaktní čočky pomáhají
Nošení brýlí může být velkým omezením při řadě sportovních aktivit nebo jen běžných dětských hrách. Vadí při plavání, lyžování, kontaktních sportech. Holčičkám se nelíbí změna vzhledu a nepomáhají ani různé varianty módních obrouček. Brýlového trápení je možné se snadno zbavit a nechat dítě vyzkoušet nošení kontaktních čoček.
Kdy můžete pořídit kontaktní čočky
Kontaktní čočky dnes umí korigovat téměř všechny oční vady, a proto snadno dokáží nahradit nošení brýlí. Kontaktní čočky může nosit i dítě a užívání není nijak omezeno věkem dítěte. Záleží jen na tom, jak je dítě trpělivé a šikovné. Nasazování a sundávání kontaktních čoček vyžaduje trochu cviku a zručnosti. Pokud dítě tento úkon samo zvládne, je správný čas mu kontaktní čočky pořídit.
Vhodný druh kontaktních čoček
Pro čočky si zajděte ke specialistovi, a to s předpisem na brýle od očního lékaře. Dítě nejprve dostane zkušební pár a bude se učit čočky nasazovat a vytahovat. Teprve po kontrole za týden až za dva je možné rozhodnout, zda je aplikace kontaktních čoček pro vaše dítě vhodná. Kontaktní čočky vyžadují péči a ošetřování. Také je třeba dbát o to, aby nebyly nasazeny příliš dlouho. Dětem se doporučuje nošení kontaktních čoček, které ráno nasadí a večer vyhodí. Tím je zajištěna jejich nejvyšší čistota a bezpečnost nošení.
Kdy jsou kontaktní čočky nevhodné
Kontaktní čočky není možné nosit, pokud dítě trpí některým akutním onemocněním očních víček nebo očí. Není možné je používat v případě chronických zánětů. Jestliže máte dítě, které velmi často trpí na angíny a virózy a je možné, že má oslabenou imunitu, kontaktní čočky mu nepořizujte. Kontaktním čočkám se musí vyhnout i děti s diabetem.