Řada hospodských klasik, které se rozšířily v našich restauračních zařízeních v 80., a poté ještě více v 90. letech, se z našich talířů zase rychle ztratila. Proč se tomu tak stalo? Většinou to byly trochu podivné recepty, které už neodpovídají tomu, na co jsme si ve stravování zvykli dnes. A také mají jednu společnou věc: většina z nich je vážně nezdravá. Přesto na ně občas s nostalgií zavzpomínáme.
Špatné jídlo, nebo špatné suroviny?
Problémem hospodských devadesátkových receptů bylo primárně to, že se často dělaly z nekvalitních surovin. Často šlo o různé masové směsi, do kterých kuchaři přidávali kdejaké zbytky, aby ušetřili. Dobrá zpráva je, že většina receptů se dá výrazně vylepšit, pokud vybereme dobré ingredience a případně si je trochu odlehčíme a přizpůsobíme moderním chutím.
Co takhle buřty na pivě?
Vzpomínáte si na tohle jídlo? Jak dlouho už jste ho neměli? Je to česká hospodská klasika, která byla v jednu chvíli opravdu hodně populární.
Pokud bychom si na ně chtěli zavzpomínat, pak je dobré myslet především na kvalitu samotných buřtů. Měly by mít co největší podíl masa a také tak chutnat – nechceme si na talíři vyrobit nějakou nedobrou patlanici plnou mouky. Důležité je samozřejmě i kvalitní černé pivo.
Co k buřtům přidáme dále už je jen na nás. Základem byl dříve kečup, dnes bychom asi raději zvolili drcená rajčata. Přidáme cibuli a kozí rohy, kdo má rád ostré, může zvolit i feferonky. Z buřtů na pivě asi zdravou svačinku neuděláme, ale jednou za čas neuškodí.
Vybavila se vám chuť buřtů na pivu? Možná se vám sbíhají sliny.
A katův šleh?
Je zajímavé, že dřív jsme katův šleh vídali na jídelníčcích v podstatě neustále a nyní je pro jeho milovníky problém ho někde najít. Nevadí, když se nám po něm stýská, můžeme si ho připravit doma. Ale jako pro ostatní recepty platí i zde základní pravidlo: pokrm nešidit. Zrovna v tomhle jídle se pár odřezků masa ztratí, ale základ by měla tvořit kvalitní vepřová kýta.
Podivné kombinace
Na některá jídla z devadesátek však asi přece jen rádi zapomeneme. Třeba na rohlíky obalené ve vajíčku a promazané marmeládou, které se prodávaly na některých nádražích. Bylo to takové porevoluční rychlé občerstvení, které naštěstí brzy nahradily jiné formy fastfoodů, ať už těch nezdravých, nebo těch, které se snaží vařit rychlou a svěží kuchyni a v poslední době se jich objevuje čím dál víc.
Foto: Shutterstock
Proto jsem se odstěhoval do Německa a tady takové dobroty jak řízek s hranolkami a houbovou omáčkou dostanete úplně všude je to pochoutka.