V současné době je oblíbené tvrdit, že věk je jen číslo a důležité je především to, jak a na kolik se člověk cítí. To je svým způsobem pravda, ale pokud chcete v tomto ohledu dosáhnout pozitivního efektu, měli byste se také správně stravovat, abyste se cítili co možná nejlépe.
Padesátka je z hlediska věku velkým milníkem a měla by přinést i určité zhodnocení toho, jakým způsobem žijeme. Dietologové sestavili pětici jídel, o kterých tvrdí, že po 50. roku byste už je neměli konzumovat.
Uzeniny
Ačkoliv některé uzeniny mohou být prezentovány jako nízkokalorické (například krůtí), neznamená to ještě, že jsou nutně zdravé. “Uzeniny jsou vysoce zpracované potraviny a obsahují velké množství soli a konzervantů,” uvádí dietoložka Megan Wong pro server Eat this. Lidé po padesátém roce věku začínají mít výrazně vyšší riziko vysokého krevního tlaku a sůl má v tomto ohledu výrazně negativní vliv. Kromě toho také uzeniny velmi zvyšují riziko rakoviny.
Smažená jídla
O tom, že smažené pokrmy nejsou ničím zdravým, ví zřejmě všichni. Obecně platí, že bychom je měli konzumovat s mírou. Ale pokud překročíte padesátku, měli byste je významně omezit nebo raději zcela vyřadit z jídelníčku. Obsahují totiž obrovské množství nasycených tuků, které zvyšují riziko srdeční choroby, a to zejména v souvislosti s vyšším věkem.
Zpracované dezerty
Pokud se chcete po padesátce udržet v co nejlepší kondici, měli byste přestat konzumovat dezerty s vysokým obsahem zpracovaného cukru. Jde nejen o nejrůznější sušenky a sladkosti, ale také pečené produkty a dorty s přidaným cukrem. Ty totiž významně zvyšují rizika rakoviny, cukrovky a kardiovaskulárních chorob.
Slazené nápoje
Nejrůznější sladké nápoje obsahují velké množství cukru a nenabízejí žádnou výživovou hodnotu. Starší dospělí přitom již nemají takovou chuť k jídlu, a tak by se měli soustředit na příjem co nejkvalitnějších a nejhodnotnějších potravin, nikoliv prázdných kalorií. “Nejenže jsou sycené nápoje zdrojem prázdných kalorií, ale navíc ještě zhoršují chronické choroby, které jsou při vyšším věku velmi časté,” uvádí dietoložka Megan Wong.
Syrová vejce
V tomto případě nejde o to, že by vejce jako taková byla nezdravá. Ve své syrové podobě ale mohou skýtat řadu bakterií, s nimiž si mladý imunitní systém dokáže poradit, ale starší už by mohl mít problémy. Pokud jste si tak doma připravovali holandskou omáčku nebo majonézu, raději s tím přestaňte a vejce konzumujte pouze důkladně uvařená.
Foto: Shutterstock, zdroj: Eatthis
A co mají lidé po 50 jist,chleba a vodu ?🤔
To se mi snad zdá – vy maminko se zájmem o zdravou výživu 😛 Můj tchán má 91 let a řízky, klobásky a sladkosti jí jak jen může, protože mu to chutná – kupodivu je zdráv a ve svém věku nebere žádné léky. Mně a manželovi 50 už taky bylo a žádné zdravotní problémy nemáme – ani nadváhu – jíme rádi smažený květák – jinak ho ani nedělám. A ani mi nehne, abych vejce vařila jen “natvrdo” – taková se hodí do salátu nebo na pomazánku… Ten váš článek vyznívá, jakoby padesátníci byli křehcí starci nad hrobem – abyste se… Číst vice »
Tak buďte ráda že Vám zatím zdraví slouží, uvidíte třeba za deset let. Zatím nemůžete vědět.Vše je o vyváženosti a tchán má třeba dobrý metabolismus
Já taky ráda jsem, jen mě štve, jak se tady pořád dokola objevují články, které v podstatě strkají všechny do jednoho pytle – takový hokus pokus o tzv. univerzální řešení – máš 50+, no tak to musíš mít vysoký TK, vysoký cholesterol – vysoké já nevím co – jo a určitě nadváhu jako hrom a když neposlechneš naše cenné rady, tak předčasně umřeš – bu bu bu. Za 10 let už tady taky nemusím být – ale určitě ne proto, že nebudu dodržovat jejich rady – máme makat do 65 let a možná se to ještě posune – ale spousta… Číst vice »
Super reakcia a pravdivá… Ďakujem
Souhlasím, dnes jsou “odborníci” na všechno, my jíme všechno a s rozumem a funguje to.
Já myslím, že toto je úplně nejlepší řešení – dokud je člověk zdravý, měl by jíst všechno – jak píšete – s rozumem, a to i tzv. nezdravé věci – občas to neuškodí a spíš se nezdravými věcmi denně cpou mladí 20 – 30 let.