Pěstování okurek patří mezi základ českých zahrádek. Někdy se ale tato snadná záležitost může proměnit v poměrně nepříjemnou zkušenost. Jak zachránit úrodu?
Je libo okurku?
Okurky se řadí mezi nejoblíbenější druhy zeleniny. S oblibou je v různé podobě pěstuje snad každý zahrádkář. Dali byste si domácí salátovou okurku, polní okurku, nebo snad nakládačku? Některé okurky se skvěle pěstují ve skleníku, jiné na zahradě, některým se dokonce daří i v panelákových lodžiích nebo chladnějších interiérových místnostech.
Zatímco se radujeme z malých rostlinek, je možné, že v průběhu pěstování se setkáme s některou z nepříjemností. Žluté listy, deformace, zhoršená plodnost.
Co když žloutnou listy?
Jako největší potíž se často ukazuje žloutnutí listů. Jasně nám značí, že s okurkou není něco v pořádku. Na listech pozorujeme skvrny, pruhy, nebo dokonce perforace. Vypadá to, že zdraví naší rostlinky je ohroženo.
Pokud si přejete bohatou úrodu, musíte včas zasáhnout. Žluté listy značí nejen nedostatek živin, ale také další potíže. Důvodů je několik.
Žluté listy mohou být spojeny s nedostatečnou zálivkou. Rostlina prostě a jednoduše uvadá. Zároveň pokud pěstujete okurky v teplotě nižší než 10 stupňů Celsia, nebude se jim dařit a opět se to projeví i na listech. Ani vysoké teploty ale rostlina nesnáší příliš dobře. Máte ve skleníku horko k padnutí? Teploty nad 35 stupňů Celsia také neznamenají žádnou výhru. Zálivku byste měli ponechat na večerní a ranní hodiny. žloutnutí listů může být způsobeno také nedostatkem denního světla.
Bude potřeba povolat chemii
Zahrádkáři se většinou uchylují k preventivnímu řešení. Rostliny ošetřují fungicidy, které se starají o jejich ochranu proti plísním a chorobám.
Žluté listy mohou mít na svědomí také škůdci. Molice, mšice, třásněnky, svilušky. Je na čase povolat ochranný postřik.
Foto: Shutterstock