Značná část populace žije namísto malebné chaloupky obklopené loukami a lesem v menších bytech ve městech. Proto se snaží přinést kousek přírody za okna bytu. Jak je to s pokojovými květinami? Skutečně čistí vzduch a působí na naše zdraví?
Pobyt v bytě a oxid uhličitý
Největším nepřítelem v uzavřeném bytě nejsou zápachy, ale hromadící se oxid uhličitý. Pokojové rostliny mají částečnou schopnost oxid uhličitý absorbovat.
Abyste skutečně pocítili nějaký efekt, museli byste byt proměnit ve skleník se stovkami rostlin. Běžné množství rostlin na parapetu přispívá k čistotě ovzduší asi 1 %. Velké (ale stále únosné) množství pokojových květin v bytě vede ke zlepšení čistoty ovzduší maximálně o 10 %.
Vsaďte na zelené stěny
Kdo by chtěl rostliny do interiéru pro jejich příznivý vliv na zdraví, nemusí zoufat. Ačkoliv se nepostarají o dramatickou změnu v kvalitě ovzduší, přesto lidskému zdraví prospějí. Rostliny jsou antistresovým prvkem, uklidní mysl a potlačují úzkosti. Mnohem lépe jejich potenciál využijete, pokud je namísto parapetu začnete umísťovat do zelených stěn. Ty mohou být přirozeným předělem jednotlivých zón v interiéru a mají i praktické využití. Zasadit můžete například bylinky, které využijete v kuchyní.
Home office s rostlinami
Pro zachování klidné mysli byste se měli zahledět do přirozené zeleně nejpozději hodinu po probuzení, přičemž pohled do zeleně by měl trvat alespoň 20 minut. Podmínku splníte při běžné cestě do práce. Bohužel toto nemůžete splnit, pokud pracujete na home office. Pokojové rostliny pomohou. Zároveň bude pohled na rostliny dobrým cvičením pro vaše oči. Bolesti hlavy se zmírní, pokud odvrátíte zrak od monitoru nebo televize vždy po 30 minutách nepřetržité práce. Následovat by měl upřený pohled do dáli, nejlépe na pokojové rostliny nebo na městskou zeleň za oknem.
Foto: Shutterstock, zdroj: LiveScience.com