Covid-19 podle vědeckých studií poškozuje hlavně srdce a plíce, ale i další orgány, způsobuje však i únavu a má vliv i na psychiku. Lékaři ale zatím neví, proč covid-19 zanechá trvalé následky jen u některých pacientů. Je jich ale podle všeho značné množství na to, aby se s nimi zdravotnictví muselo v příštích letech ve velkém potýkat.
Poškození plic
Onemocnění covidem-19 zanechá nejčastěji dlouhodobé účinky na plicích. Až 40 % lidí má i po 3 měsících od vyléčení poškozené plíce. Téměř 50 % lidí má ještě po 3 měsících po prodělané infekci potíže s dýcháním či bolest na hrudníku. Pacienti s těžším průběhem mohou mít chronické následky v podobě zjizvení plic neboli fibrózou a přetrvávající dýchavičnosti. Podle některých studií se udává až 30 %.
Popsán byl i efekt poškození endoteliálních buněk na vnitřní straně cév, kdy dochází k aktivaci procesů srážení krve, tvorbě krevních sraženin a ucpání cévy. Náchylní jsou diabetici a lidé po srdečně-cévním onemocnění. Objevují se i spekulace o rozvoji diabetu I. Typu, který může být všeobecně způsoben viry.
Poškození srdce
Koronavirus zanechává následky na srdci i upacientů s lehkým průběhem nemoci. Zatím se neví, zda je poškození dočasné nebo trvalé. Objevují se strukturální změny na srdci, známky zánětu srdečního svalu a následky objevující se po infarktu. U některých pacientů může být koronavirus předzvěstí srdečního selhání.
Poškození mozku
Někteří lidé mají po covid-19 neurologické potíže a poškozený mozek. Jde o delirium, psychózu, mrtvici nebo poruchy periferních nervů rukou či nohou. Ojediněle byla diagnostikována autoimunitní choroba – akutní diseminovaná encefalomyelitida – ADEM. Ta poškozuje bílou mozkovou hmotu a může vést k potížím s chůzí a selhání životních funkcí. Běžně se vyskytuje jen u dětí po infekci, většinou po spalničkách. Objevil se i zánět mozku neboli Guillainový–Barrého syndrom, kdy tělo napadá samo sebe a ztráta krátkodobé paměti.
Další poškozené orgány
Objevuje se i poškození ledvin, jater, střev, endokrinního systému, oběhové soustavy nebo chronické bolesti kloubů.
Celková extrémní únava
Více než 50 % lidí cítí přetrvávající extrémní únavu, bez ohledu na lehký či těžký průběh onemocnění i 3 měsíce po uzdravení.
Deprese
Lidé po covidu-19 trpí poruchami nálad, depresemi a úzkostmi. Nejde ale o přímý důsledek nákazy koronavirem, ale spíš epidemií a negativní náladou ve společnosti. Studie o vlivu koronaviru prokázala i zvýšení rizika sebevražd.
Foto: Freepik