Už jste možná slyšeli o tom, že naklíčené brambory by se konzumovat neměly. Jak je to ve skutečnosti? Naklíčené ještě vážný problém způsobit nemusí, ale zelené ano. Ale pokud máte zrovna takové brambory doma a zrovna se chystáte připravit si oběd, možná váháte, zda je riziko až tak velké.
Brambory klíčí při nevhodném skladování
U brambor velice záleží na skladování. Pokud je máte přes zimu ve sklepě ve stabilní teplotě okolo 4 stupňů, je vše v pořádku. Často jsou ale skladovány v teplotách okolo 22°, a to je ideální teplota ke klíčení. V této teplotě bývají skladovány jak v supermarketu, tak i v domácnostech.
Naštěstí je to tak, že dokud na bramboře najdete klíčky, ale jinak strukturu a tvar nemění, je vše v pořádku. Klíčky se dají odlomit a brambory můžete připravit obvyklým způsobem.
Problém nastává, když brambory změní strukturu
Naklíčené brambory problém nejsou. Ale pokud je to již ve fázi, že změní strukturu – scvrknou se, pak byste je měli vyhodit a koupit nové. Je lepší už předem myslet na skladování. Možná vás napadne uskladnit je v ledničce, ale to také není vhodným řešením. V takovém případě brambory zesládnou, jelikož se škrob změní na cukr.
Zelené brambory
Může nastat ještě jeden problém, a to ve chvíli, kdy brambory zezelenají. Zelené části brambor by se konzumovat neměly. Je v nich obsažen solanin, který je ve větším množství toxický. Veškeré zelené části z brambor ořízněte a teprve potom je začněte zpracovávat. Kromě toxicity se nepříznivě mění i jejich chuť, mohou zhořknout. Pokud je celá brambora zelená, neměli byste ji konzumovat vůbec. Solanin může způsobit nepříjemné nežádoucí účinky jako jsou trávící potíže, bolest břicha, horečky a bolest hlavy.
Foto: Shutterstock