Do pračky musíte hodit tuto věc. Pak z ní doslova vyjede všechna špína za celé roky, která se tam nastřádá

Každá domácnost zná ten okamžik, kdy i po pečlivém praní zůstává prádlo s nepříjemným zápachem, což naznačuje, že je na čase podrobně vyčistit pračku. Mnozí z nás ovšem podceňují význam pravidelného čištění tohoto nezbytného pomocníka v domácnosti. Zanedbaná pračka může být skrytým zdrojem bakterií a plísní, které nejen zhoršují kvalitu praní, ale i zvyšují spotřebu energie.

Účinné domácí prostředky

K vyčištění pračky můžete použít kombinaci jedlé sody a octa. Vysypte přibližně 150 g jedlé sody do přihrádky pro prací prostředek a nalijte 150 ml octa do přihrádky pro aviváž. Zapněte pračku na nejvyšší teplotu a nejdelší prací program. Po jeho dokončení nechte pračku otevřenou, aby dobře vyvětrala. Tento postup vám pomůže zbavit se zápachu, bakterií a vodního kamene​​​​.

Čištění gumového těsnění a filtru

Důležitou součástí čištění je věnovat pozornost gumovému těsnění a filtru. Po každém praní je doporučeno těsnění otřít vlhkým hadrem a udržovat dvířka pračky otevřená, aby mohla vyschnout a zabránit se tak zápachu a plísni. Filtr by měl být vymýván alespoň dvakrát do roka​​.

Prevence usazení vodního kamene

Pro prevenci usazení vodního kamene můžete použít změkčovače vody nebo sody na praní, které se přidávají k pracímu prostředku. Alternativně lze použít magnetický odvápňovač instalovaný na hadici pračky, který redukuje usazování minerálů​​.

Foto: Shutterstock

Využití kyseliny citronové

Kyselina citronová je další efektivní a přírodní čistící prostředek. Do bubnu pračky nasypejte asi 250 g kyseliny citronové a zapněte nejdelší program s teplotou alespoň 60 stupňů Celsia. Tato metoda vám pomůže odstranit usazeniny a zároveň dezinfikovat pračku​​.

Komplexní údržba

Pravidelná údržba pračky je klíčová pro její dlouhodobou funkčnost a kvalitní praní. Nezapomínejte na pravidelné čištění dávkovače prášku a aviváže, filtru, gumového těsnění a vnitřního bubnu. Aby pračka zůstala v dobrém stavu, je důležité ji čistit alespoň každé tři měsíce​​​​.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments