Jak snadno a rychle vyčistit toaletu? To je jedna z nejčastější otázek při domácím úklidu, protože – nic si nenalhávejme – nikomu se nám do toho nechce. Používáte při úklidu v koupelně a na toaletě chemii, nebo raději vyzkoušíte nějaké přírodní čističe?
Vodní kámen i skvrny
Toaletu je třeba pravidelně čistit, o tom není třeba diskutovat. Někde to však může být těžší než jinde – především v oblastech s tvrdou vodou, kde se usazeniny a vodní kámen tvoří rychleji a více se usazují. Především ve starších domech a koupelnách se také můžete častěji potýkat s usazenou rzí, která navíc vytváří ošklivé skvrny i na dalších místech.
Můžete si na tyto potíže pořídit řadu chemických prostředků. Obvykle jsou však poměrně drahé a ne vždy stoprocentně zabírají. Proto stojí za to vyzkoušet i přírodní postupy.
Pomůže vám ocet
Obecně na čištění hodně pomůže bílý ocet. Můžete ho jenom nalít do mísy a nechat působit (a následně ji vydrhnout) nebo ho nalít do horké vody, kterou toaletu před mytím prolijete.
Jestliže se vám v míse objevují nevzhledné žluté skvrny, které jdou těžko odstranit, měla by vám pomoci jedlá soda, která patří k nejlepším bělidlům. Je vhodné si z ní vytvořit pastu, kterou nanesete na skvrny a necháte působit alespoň hodinu nebo třeba klidně přes noc. Následně záchod umyjete (můžete opět použít ocet, běžný kuchyňský mycí prostředek nebo i chemický čistič).
Pro čištění a mírnou dezinfekci lze použít i kyselinu citronovou.
Přírodní esence
Pokud chcete, aby vám toaleta příjemně voněla, nemusíte se bát používat běžné navoněné závěsy do toalety, které zároveň pomáhají i s preventivním čištěním. Jestliže je vám to ale proti srsti, můžete při čištění do horké vody nalít některý z esenciálních olejů a provonět si tak toaletu podle svého gusta.
Pomůže vám alobal?
Proti tvorbě usazenin nebo rezavým skvrnám může pomoct i obyčejný alobal. Doporučuje se hodit několik kuliček alobalu do nádržky toalety. Hliníková fólie může pomoci bojovat proti těmto usazeninám a nestojí vás to vůbec žádnou práci!
Foto: Shutterstock