Dřevem topíme odnepaměti, přestože dnes už na něj nejsme odkázaní. Svoje byty a domy vyhříváme plynovým i ústředním topením, elektrickými přímotopy a dokonce podlahou.
Nemusíme sekat třísky ani štípat polena, abychom se ochránili před zimou. Většinou stačí otočit knoflíkem. Jenže hořící krb, vonící dřevo a praskající polena mají velké kouzlo. Takové, že si pořizujeme krby i přes práci, kterou to obnáší. A v době drahých energií můžeme šťastlivcům s krbem jen závidět.
Dřevo jako troud hoří příliš rychle
Ani dřevo ale není zadarmo. Navíc se musí sekat, štípat, skládat a přenášet z přístřešku do domu. Možná proto přemýšlíte, jak hoření polen zpomalit, abyste ušetřili nejen peníze, ale i práci, kterou to obnáší.
Jedním z důvodů, proč dřevo hoří nadmíru rychle je, že je příliš suché. Doporučená vlhkost je přitom mezi 15 – 20 %. To se doba hoření zpomalí, ale polena nečoudí.
Tím dalším může být, že pálíte příliš měkké dřevo jehličnanů místo dřeva listnatých stromů. Tvrdá polena hoří přitom mnohem déle.
Uberte ohni kyslík
Důležité také je, aby se k ohni nedostával velký přísun vzduchu. Pokud váš komín dobře táhne, přispívá k tomu, že dřevo rychle shoří. Při rozdělávání ohně je kyslík důležitý, ale až se rozhoří a máte jistotu, že nezhasne, přivřete vzduchové klapky. Snížíte tím tah i přívod vzduchu a oheň zpomalíte. Necháte-li ho totiž spotřebovat kyslíku, kolik se mu zachce, stráví všechno přítomné dřevo v rekordním čase.
Oheň rozdělávejte metodou shora dolů, ne naopak. To znamená, že nejprve naskládáte do krbu větší polena, na ně střední, potom třísky a nakonec noviny. A možná nějaký ekologický podpalovač. Tímto způsobem dobu hoření spodních polen zásadně prodloužíte.
Noc zachráníte briketami
Místo dřeva můžete v krbu topit i dřevěnými briketami. Jsou levné a nemusíte je štípat ani sušit. Jejich doba hoření je velmi dlouhá a dokáží udržet oheň přes noc. Vhodné jsou i k podpalování.
Nejekonomičtějšího a nejefektivnějšího využití dřevěných briket ale dosáhnete jen při plně uzavřeném přívodu vzduchu do krbu. Popel z těchto dřevěných briket je díky obsahu draslíku vhodný jako hnojivo na zahrádky. Ještě déle, než dřevěné brikety, vás přes noc zahřejí brikety rašelinové.
Sourozenci briket jsou potom dřevěné pelety, které se také řadí k ekonomickému způsobu vytápění. Abyste ale mohli topit peletami, museli byste si pořídit speciální peletová kamna.
Foto: Shutterstock