Česká republika se dostala do nepříjemné spirály, kdy neustále dochází k navyšování cen elektřiny a plynu, aniž by byl na obzoru bod, kdy by se tento stav zvrátil a ceny energií by zase začaly klesat. Někteří analytici předpovídaly, že zdražování bude trvat do léta, teď už je ale jasné, že bude pokračovat.
Velmi časté změny
Naopak, stále se nelepšící situace na světových trzích s energiemi a navíc vyhrocující se vztahy s hlavním dodavatelem do Evropy vedou k tomu, že prakticky všichni dodavatelé už naplno promítají rostoucí ceny energií do konečných cen zákazníkům.
Léto se tak zatím nese ve znamení nových ceníků, které se přitom příliš neohřejí. Například hlavní dodavatel elektřiny, společnost ČEZ, která by měla být určitým garantem stability, například teď zavedla nový ceník po pouhém měsíci. Pochopitelně dražší. Dle analytika ze serveru TZB-info.cz Jan Schindlera jsou ale i tací dodavatelé, kteří mění ceníky po dvou týdnech, jak uvedl pro Lidovky.cz.
Česko si teď zajistilo určitou kapacitu zkapalněného plynu z nizozemského terminálu. Ovšem to není důvod pro nějaké snížení cen. Naopak, už se hraje spíše o to, aby plynu byl vůbec dostatek, což již ministerstvo průmyslu nepokrytě přiznává. Tento nový zdroj by přitom měl v zimních měsících vystačit přibližně na dva měsíce spotřeby.
Pomoc téměř žádná
Česká republika patří k několika málo zemím, kde stát lidem s vysokými cenami energií nijak zvlášť nepomáhá. Dalo by se říct, že je nechává napospas. Zatímco jinde je už v podstatě standardem zastropování cen, u nás to zatím nepřipadá v úvahu.
Někdy v průběhu topné sezóny by měl naběhnout pouze takzvaný úsporný tarif, což zní lépe, než co to ve skutečnosti je. Jde totiž v podstatě jen o příspěvek na ceny energií, a to v maximální výši 16 tisíc korun, která se navíc nebude vztahovat na každého.
Řada lidí si přitom skutečnost, že už používá výrazně dražší energie, nemusí uvědomovat. Zálohy mohou mít stále stejné, ale na konci roku nebo konci zúčtovacího období přijde nekompromisní faktura, která může být pro mnohé likvidační.
Foto: Shutterstock
Zdražuje kvetení a budem se chodit past kuli vám fakt curaci
A splatnost 12 dnů od vyúčtování je taky super, to když vám mají peníze vracet tak to trvá, zajímavé…
A Fiala nechce a nechce stáhnout naši elektřinu z lipské burzy, takže dál budeme nakupovat padesátkrát předraženou naši elektřinu z lipské burzy.
Stát doplňuje kasu od všech lidí, přeci se zavázali, že sníží deficit, tak lidi platte. Oni si můžou v klidu zvýšit pláty, příjem mají jistý. Ty vůbec nezajímá, jak občané žijí, zbytečná starost.
Jestli u není na čase něco změnit!
Vyrobit energii za 25 haléřů/kW a na burze ji koupit zpět pro spotřebitele za 8kč/kW, mi prijde u podniku ze 70% vlastněného státem dost nemorální.
Ve výsledku jsou vlastníci občané ČR a vláda jen dočasný správce. Nakonec to vypadá, že se na finanční dno dostáváme sami, svoji trpělivosti se současnou vládou.
Otázka zní zda nastávající vedení státu bude mít koule s tímto problémem hnout.
Jako další nepřímé následky předpokládám navýšení krádeži, menší zájem v sektoru služeb občanům, tudíž mnoho lidi na ÚP nebo ve výkonu trestu a opět zatížení pro ČR.
Richard.
Odjakživa Český stát a jeho mocní parazitovali na svých obyvatelích kromě světlých výjimek a to se nezmění . Pokud budou dozorčích radách a hájit svoje příjmy tak se nemáme na co těšit
To jako chodí co 14 dní odečítat plynoměry? Nebo pak celoroční spotřebu vynásobí maximální cenou?
Já to nějak řešit nebudu, až přijde nehorázná faktura tak zaplatím jen to co každý rok No a zbytek se dohodl na splátkách třeba stovka měsíčně a budu to splácet 1000 let 😖😖😖
No tak to vám nezávidím tahle strategie asi nevyjde bez milosti vás vypnou a nechají vás napospas dokud nezaplatite max 3 splátky víc ne, píšu z vlastní zkušenosti – byla jsem 14 dnů bez proudu a řeknu vám nic moc