Lidem začaly chodit faktury za elektřinu a plyn. Někdy je to velmi nepříjemné

O vysokých cenách elektřiny a plynu už se mluví nějakou dobu. Od lidí přitom často zaznívaly hlášky o tom, že jde jen o nafouknutou bublinu. Vždyť oni platí pořád stejně a nezdá se, že by měli platit více. Jenže v tom jsou ceny energií zrádné.

Pomoc je omezená

Vyúčtování chodí jen jednou ročně, málokdo ví, jaký má aktuálně vlastně tarif, kdy mu končí fixace a další důležité věci. Ostatně, ne nadarmo se začíná mluvit o tom, že Čechům absolutně chybí něco jako energetická gramotnost. V této problematice se totiž skutečně moc nevyznají, z čehož pak pramení i skutečnost, že dělají nemalé chyby.

Teď se však naplno ukazuje, že ceny energií budou opravdu velkým tématem. Nakonec už zareagoval i stát, když oznámil, že ceny zastropuje. Pak se ale ukázalo, že to není skutečný strop u výrobců, ale pouze dotace na rozdíl ceny pro dodavatele. Její maximální výše je přitom nasazena dosti vysoko, a to přibližně na trojnásobku toho, co byli lidé zvyklí platit.

Dodavatelé začali svým zákazníkům rozesílat faktury, ze kterých už je v řadě případů naplno jasné, že následující roky nebudou jednoduché. Zatímco ještě část spotřeby za minulé období jela ve starých cenách, zálohy na další rok už jsou v mnoha případech o poznání vyšší.

Foto: Shutterstock

Likvidační zálohy

U mě je hlavní problém plyn. Za minulý rok jsme měli nedoplatek deset tisíc korun, to se ještě dá uhradit. Ale ty zálohy! Řekli mi, že musím platit deset tisíc měsíčně, za elektřinu potom další čtyři,” říká pan Jarek, který žije v rodinném domě v Ostravě. Dosud přitom platil necelou třetinu. Podle jeho propočtů mu přitom oznámené zastropování nepomůže. Tohle prostě bude muset zaplatit.

Určité východisko se mu však přeci jen nabízí. Stát ještě rozdává příspěvky na bydlení, na které má nárok každý, kdo by za bydlení platil více než třetinu svého příjmu. Jejich výše se má přitom zvedat, aby reflektovala zvýšení cenového hladiny z poslední doby.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michala
Michala
2 let

Jenže s normativy nákladů na bydlení s běžným příjmem člověk stejně nedosáhne

Janča
Janča
2 let

Co třeba fakturace každé 3 měsíce?! V některých zemích je to běžné a určitě je to velká výhoda pro spotřebitele. Pokud doplácí, tak není ta částka tak vysoká jako za 12 měsíců a pokud má přeplatek, tak každá kačka dobrá v této neutěšené době.