Skrývají v sobě stále oblíbenější elektronické cigarety neznámá zdravotní rizika? Škodí elektronická cigareta zdraví? Tyto a další otázky jsou mezi uživateli i odbornou veřejností diskutovány s velkými kontroverzemi. Britští lékaři nyní dávají příležitost k oddechu: mají za dokázané, že elektronické cigarety a nikotinové terapie jsou přinejmenším bezpečnější než samotné kouření tabáku.
Mnohem méně toxinu a karcinogenů
Elektronické cigarety snižují koncentraci škodlivých látek v těle o poznání více než se dosud předpokládalo. K tomuto výsledku dospěla britská studie publikovaná v magazínu Annals of Internal Medicine.
Vědci zkoumali 181 kuřáků, kteří přinejmenším 6 měsíců zcela nebo částečně přešli na elektronické cigarety nebo jiné nikotinové terapie jako jsou náplasti nebo žvýkačky. V případě účastníků, kteří přešli zcela na e-cigarety, případně jinou náhradu nikotinu, byla koncentrace buněčných jedů a rakovinotvorných látek výrazně nižší než u lidí, kteří se kouření nevzdali zcela nebo vůbec. Tyto výsledky odporují starším studiím, které nepřišly s žádným pozitivním efektem nikotinových náhrad.
Dlouhodobé důsledky minimální
Hlavní autor studie, dr. Lion Shahab, vidí touto studií pochybnosti o elektronických cigaretách jako vyvrácené. Naopak tvrdí, že e-cigarety pomáhají s ukončením zlozvyku kouření a zároveň uspokojení potřeby nikotinu. Ze studie vyplývá, že dlouhodobé dopady elektronických cigaret na zdraví jsou minimální.