Dokážete poznat inteligentní lidi ve svém okolí? Nejčastěji je prozradí nelichotivé znaky

Inteligence je v dnešní době velmi žádanou komoditou. Bohužel však platí, že neexistuje způsob, jak ji v syrové podobě získat jinak, než že se s ní narodíte. Jistě, inteligenci lze do jisté míry nahradit zkušeností, moudrostí nebo sečtělostí a mnohdy vám tyto vlastnosti přinesou více, než samotná hodnota IQ. Přesto se však lidé s vysokou inteligencí těší velkému zájmu a úctě svého okolí.

Zajímavé je, že ne vždy se tyto osoby chtějí prozradit a raději, než aby odhalily svůj bystrý úsudek a mozkové kapacity, raději se dělají hloupějšími než ve skutečnosti jsou. A vzhledem k tomu, že jsou tak chytří, dokáží své okolí klamat. Mnohdy je paradoxně prozradí spíše znaky nelichotivé, které podle různých studií inteligentní lidi provází.

Užívání drog

Bohužel se ukazuje, že inteligentní lidé jsou často vnějším světem natolik znuděni, že sahají po únikových možnostech a nezřídka skončí u drog. V lepším případě jsou to drogy lehké, tedy marihuana či různé stimulanty. Stává se však, že i extrémně chytří lidé propadnou drogám tvrdým, což je bohužel i pro ně většinou konečná. Nastává totiž rozpad osobnosti.

Samotáři

Zatímco inteligenci společnost velmi oceňuje, se samotářstvím se to má přesně naopak. Pokud se někdo schválně drží stranou a nevyhledává kontakt s okolím, je obvykle považován za podivína a kdovíjaká chytrost se mu nepřisuzuje. To by se jí přeci musel pochlubit, ne? Jenže tak tomu není. Inteligentní lidé často jen obtížně snášejí kontakt s lidmi výrazně hloupějšími, ale o to chvástavějšími, a tak se od nich raději drží dál.

Inteligentní lidé rádi tráví čas o samotě. Někdy však mohou propadat i depresím. / Foto: Shutterstock

Lenost

Málokdo by si řekl, že inteligentní člověk bude zároveň líný. Ale vlastně, proč ne? Chytří lidé mají často vše takříkajíc “na háku”. Příliš se nesnaží, protože obvykle nemusí, mnoho věcí jim jde samo. Zároveň platí, že jejich výrazná mozková kapacita se může projevit tím, že třeba jen odpočívají a přitom přemýšlejí. Nejedna myšlenka, která se pak ukázala být pro lidstvo zásadní, vznikla právě takto.

Ponocování

To, jak dlouho jste nebo nejste vzhůru, si většina lidí s inteligencí člověka příliš nespojuje. Přesto existují studie, které dokládají, že inteligentní lidé chodí spát v průměru výrazně později, než lidé s průměrným či podrůměrným IQ. Dá se říci, že rádi ponocují. S tím souvisí i skutečnost, že si ráno rádi přispí a vstávají později.

Psychické poruchy

Bohužel se ukazuje, že extrémně vysoká inteligence si může vybrat i krutou daň. Neplatí to vždy, ale například jedinci s bipolární poruchou se vyznačují zároveň vysokým IQ. Inteligentní lidé pak obecně častěji propadají depresím a úzkostem, protože si více uvědomují závažnost některých událostí, případně domýšlejí do důsledku různé trendy, které pro lidstvo nevyznívají pozitivně.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments