Krevní sraženiny jsou velmi závažným stavem, který může mít velmi nepříjemné vyústění, pokud není okamžitě léčen. V některých případech se projeví změnou zbarvení kůže, avšak není vždy jednoduché něco takového odlišit od běžné modřiny.
Může se objevit zbarvení kůže
Krevní sraženiny se obvykle objevují uvnitř větších krevních cév, jako jsou tepny a žíly. Odborně se tento stav nazývá trombózou. “Symptomy krevní sraženiny se mohou stát viditelnými nebo hmatnými, zejména tehdy, když se vytvoří poblíž povrchu kůže nebo když extrémně naruší tok krve,” uvádí server Medical News Today.
Obvykle se krevní sraženiny projevují vizuálně na nohách, ale také na rukách nebo břichu. Na noze obvykle dojde k tomu, že dané místo oteče a zarudne. Na ruce pak může krevní sraženina vypadat zarudle nebo namodrale, jak uvádí server WebMD.
Poškození cév se ale nemusí projevit žádným zabarvením. Naopak třeba plicní embolie, což je specifický typ krevní sraženiny, která je obzvlášť nebezpečná, se projeví bledou či namodralou kůži nebo rty.
V některých případech může krevní sraženina vyústit v hematom. K němu dochází tehdy, když větší množství krve unikne do okolní tkáně. Toto místo potom může být zatvrdlé. Nejde přitom přímo o krevní sraženinu, ale o její důsledek.
Rozdíl mezi modřinou a sraženinou
A jaký je rozdíl mezi vizuálním projevem krevní sraženiny a modřiny? Pravdou je, že modřiny mohou na první pohled vypadat podobně a někdy způsobí o otok.
Modřiny však mají tendenci v průběhu času měnit barvu a také jsou bolestivé na dotek. Čím více modřina bledne, tím méně by měla být citlivá na dotek. Obvykle k jejímu vzniku dochází po nějakém zranění, kterého jsme si často vědomi.
Krevní sraženiny naopak vznikají z řady různých důvodů. Někdy jde o chybu v rámci přirozených procesů v těle, jindy zase součást procesu léčení po zranění.
Foto: Shutterstock, zdroje: WebMD, Medical News Today