Žemlovka z jablek má u nás dlouhou tradici. Připravovala se ze zbytků pečiva a jablek, šlo o pokrm, který dokázal zasytit a nevyšel draho. Pokud zbyla vánočka, rohlíky nebo veka, bylo snadné připravit klasickou žemlovku. I v jiných zemích byla žemlovka způsobem, jak zužitkovat nesnědené pečivo od snídaně. V původních kuchařkách byla nazývána žemlová bába.
Recept na žemlovku se předává z generace na generaci. V současnosti se různě vylepšuje, jablka se někdy nahrazují i jiným ovocem, například hruškami nebo meruňkami. Někdy se používá tvaroh a jindy zakysaná smetana. Mohou se do ní přidat i rozinky namočené v rumu, ořechy nebo citronová kůra. Vztah k tomuto jídlu si většinou vytvoříte už v dětství. Většinou vám buď zachutná, nebo ji nepozřete. Zde je původní klasický recept na žemlovku, jak ji dělaly naše babičky.
Co budete potřebovat
- 15 rohlíků nebo jiného bílého pečiva
- 300–350 g moučkového cukru
- 5 vajec
- 100 g rozpuštěného másla
- 800 ml mléka
- 1,2 kg jablek
- 2 vanilkové cukry
- Strouhanka na vysypání formy
- Máslo na vymazání
- 2 lžičky skořice
Příprava žemlovky
- Ohřejte mléko. Vmíchejte 100 g moučkového cukru, vanilkový cukr, vejce a rozpuštěné máslo. Vše promíchejte.
- Nakrájejte pečivo na kousky a celé je namočte do směsi, aby nasákly.
- Oloupejte a nahrubo nastrouhejte jablka, posypte je skořicí a přidejte 200–250 g moučkového cukru. Vše promíchejte a nechte odstát, dokud jablka nepustí šťávu.
- Připravte si vymazaný a vysypaný pekáč, a začněte vrstvit. Jako první dejte vrstvu namočeného pečiva a na ni jablkovou nádivku, a nakonec zase pečivo.
- Pečte v předehřáté troubě 30–40 minut, při teplotě 150–160 °C.
- Před podáváním můžete posypat moučkovým cukrem.
Vylepšit žemlovkou můžete například přidáním rozinek namočených do rumu nebo přidáním piškotů. Klasická žemlovka bude nejen chutnou večeří, ale dá se podávat i jako dezert.
Foto: Shutterstock