Proč kupovat šlehačku z obchodu, když si můžete vyrobit svou vlastní? Není to tak těžké a se šlehačkou obchodů se nedá srovnávat. Když už máte chuť na šlehačku, nemusíte se šidit. Ušlehejte si vlastní.
Proč dát přednost domácí šlehačce?
Šlehačka ve spreji je vyšlehaná oxidem dusným. Z toho důvodu nevydrží, ale rychle spadne. Domácí šlehačka je také zdravější, protože obsahuje méně tuku a je lépe stravitelná. Záleží i na surovinách, ze kterých ji budete připravovat. Smetana ke šlehání by měla mít minimálně 33 %, ale vhodná je i 40%. Čím více, tím lépe. Šlehačka je pak stabilnější a jen tak nespadne.
Šlehejte pomalu
Smetana musí být před šleháním dostatečně vychlazená. Neměli byste ji nechávat teplat na lince, lepší je vyndat ji těsně před šleháním. Ideálně vychlaďte i šlehací metly a mísu, ve které ji budete připravovat.
Při přípravě nebuďte příliš horliví, nejprve šlehejte na nižší obrátky a postupně je zvyšujte. Konzistenci průběžně kontrolujte. Když smetanu přešleháte, budete z ní mít máslo. Pokud naopak nechce ztuhnout, můžete do ní přidat několik kapek citrónu.
Cukr až nakonec
Máte rádi sladší šlehačku? Cukr přidávejte až na konci šlehání. Stejně tak barvivo, pokud toužíte po barevné šlehačce. Moučkový cukr zpevní strukturu a šlehačka zůstane krémově nadýchaná. V případě, že po sladké chuti netoužíte, ale potřebujete, aby vydržela déle, přidejte kukuřičný škrob. Zachováte chuť šlehačky, a zároveň bude držet tak, jak má.
Spotřebujte ji co nejrychleji
Čerstvá šlehačka nevydrží dlouhé týdny, jako ta z obchodu. Na druhou stranu se s ní chuťově ani konzistencí nedá srovnávat. Vychutnejte si nedělní moučník a kávu s luxusní domácí šlehačkou, která sice vydrží jen několik hodin, ale výrazně váš moučník obohatí – na rozdíl od kupované nejen o kalorie, ale i chuťově.
Foto: Shutterstock