Vytrvalé plevele se množí kořeny a běžný postřik je na ně krátký. Proč si kupovat drahou chemii, když to jde i přírodní cestou? Vyzrajte na nevítané rostlinné návštěvníky na vašem pozemku.
Mechanické pletí? Není třeba
Známe to všichni. Počkáme, až bude po dešti, vezmeme si ochranné rukavice, kyblíček a úzký šroubovák, a jdeme na to. Mechanické pletí je nekonečná otrava. Pozemek dokončíme, abychom opět mohli na jedné straně začít. Plevel má totiž náskok a množí se skutečně rychle. Tvoří si oddenky, které se objevují na nových a nových místech.
Vápno skvěle pomůže a vydezinfikuje spáry
Pampeliška je sice cenná léčivka, ale pokud se zrovna nezajímáte o její léčivý kořen, na svém pozemku jej asi příliš nepřivítáte. Stejně tak pýr plazivý, který nepotřebuje nikdo z nás. Tyto dvě rostliny přitom naprosto nesnášejí vápno v půdě. Půda se musí vápnem doslova prosytit, a to ideálně do hloubky 20 centimetrů. Vůbec se proto nebojte použít rýč nebo kultivátor, pokud potřebujete ošetřit větší plochu.
Kyselá půda navíc snese vápna skutečně mnoho, nemusíte šetřit.
Povolejte ocet
Nedaří se vám zbavit se vytrvalých plevelů? Vsaďte na ocet. Například semena pýru plazivého jsou schopna se zakonzervovat a vyklíčit i po 40 letech. Když rostlinu polijete octem, zbavíte se jejích výhonků se vším všudy. Na účinný prostředek si připravte litr vody, do kterého nalilejte půl hrnku octa. Přidat můžete ještě lžíci pracího prášku a lžíci soli. Opakovaně zalévejte touto směsí pýr, zahubíte tak i semena. Polévat touto směsí můžete i pampelišku, zničíte tak i kořeny.
Aplikace vápna, nebo octová „lázeň“ by se měla pravidelně opakovat. Zvolte si den, na který není hlášen déšť, a pusťte se do kropení plevele. Výsledek bude spolehlivý, rostliny se zbavíte, včetně jejích kořenů.
Foto: Shutterstock, zdroj: TheFrugalGirls