Také chodíte do obchodu jen dvakrát týdně? Při tom sice ušetříte hromadu času, ale čerstvé pečivo si vychutnáte jen zřídkakdy. To se ale může změnit. Zkuste trik, jak na gumové rohlíky. Budou opět vynikající.
Oblíbené velikonoční pečivo i výhra nad Turky
Víte o tom, že rohlíky tu s námi jsou již několik stovek let? Ve starých kronikách se našly zápisy, které potvrzují, že toto dnes velmi oblíbené pečivo se používalo již v desátém století. Podle klášterní kroniky z desátého století se právě v té době rohlíky používaly jako pokrm při velikonočních svátcích.
Tradiční podoba zahnutého rohlíku má také historické kořeny. Vídeňský pekař tuto podobu rohlíku upekl v roce 1683. Právě v té době obléhali hlavní město dnešního Rakouska Turci. Na počest odražení jejich útoku a celkovému vítězství nad Osmanskou říší se pekař rozhodl, že dá rohlíkům tento tvar.
Škrob mění strukturu
Pokud si domů přineseme rohlíky a rozhodneme se je krásně naaranžovat na ošatce nebo v proutěné misce, brzy budeme zklamaní. Takto je možné pečivo nechat jen velmi krátkou dobu. Později rychle vysychá, navíc škrob obsažený v pečivu mění svou strukturu. Už po několika hodinách máte místo dobrého pochutnání jen houžev, podešev.
Ani do sáčku, ani do lednice
Chcete čerstvý rohlík? V tom případě jej rozhodně nenechávejte v igelitovém sáčku. Urychlujete tvorbu plísní a nežádoucí patogeny se tak do vynikajícího pečiva jen hrnou. Zapomenout byste měli také na prostor lednice. V té totiž rohlík nasaje veškeré nežádoucí pachy, navíc se v něm zabydlí i vlhkost.
Ať žije plátno nebo chlebník
Nejlépe pečivo uchováte, když jej uložíte do pevně tkaného plátna a umístíte je na chladné a tmavé místo. Plátěný pytlík zaručí, že pečivo nebude osychat. Může dýchat. Vhodné umístění je také v dřevěném chlebníku. Ten udržujte pravidelně čistý a zbavujte jej zbytků potravin. Moli a plísně tak nemají žádnou šanci.
Pokud chodíte nakupovat jen několikrát týdně, ihned po přinesení rohlíku domů jej uložte do mrazničky. Tak budou rohlíky vždy čerstvé.
Foto: Shutterstock