Doma najdete obrovské zdroje bakterií. Většina lidí o nich netuší a nechá líheň aktivní

Máte doma uklizeno? Někteří se v úklidu vyloženě vyžívají a čistí i svého partnera vysavačem v ruce, další bezútěšně 24/7 sledují podlahu, zdalipak se náhodou nevytřela sama. Ať už patříme k jednomu z táborů nebo bereme úklid prostě na pohodu, neměli bychom zapomínat na zdroje bakterií v naší domácnosti.

Bakterie se líhnou hlavně tam, kde je vlhko a teplo. Proto luftujeme byt, peřiny, zapínáme větrák a kropíme antivirovou desinfekci všude, kam to jen jde. Občas ale můžeme přehlédnout věci, které se nám na první pohled zdají čisté. Jaké to jsou?

Houbička na mytí nádobí

Nejdříve ze všeho zamíříme do kuchyně. Houbička na mytí nádobí obsahuje mnohem více bakterií než záchodové prkénko, říkají nám to i v televizi. Houbičku tedy často vyměňujeme a necháváme dobře vyschnout na suchém místě.

Utěrky, ručníky

Na utěrkách i ručníkách ulpívá všechen prach i nečistoty, navíc poměrně dlouho schnou. Je dobré je uchovávat v uzavíratelných skříňkách ideálně v horních patrech, protože dolní části komod jsou náchylné na prach. Utěrky měníme několikrát do týdne a osušky nikdy nenecháváme na mokré zemi, pověsíme je buď na háček nebo na topení.

Vana

Ve vaně se sice myjeme a vycházíme z ní jako znovuzrození, samotná vana ale čistá není, protože na ní ulpívá všechna špína, pot a částečky kůže, které zapříčiní slabý povlak mastnoty. Podobný problém se nachází v okolí toalety, které se znečišťuje při každém splachování.

Foto: Shutterstock

Pračka

O pračku se většinou začínáme zajímat až ve chvíli, kdy už nám naše čerstvě vyprané prádlo tolik nevoní. Dá se na to koupit speciální gel, který nalijeme do zásuvky na prací prášek a bubnu pračky, a zapneme naprázdno na nejteplejší program. Po vyprání omýváme hadříkem těsnění. Použijeme na to zbytek již zmíněného gelu anebo desinfekci. Základní údržbou pračky se navíc zvýší její životnost.

Elektronika

Málokdo je svolný k tomu půjčovat někomu dalšímu svůj telefon, co ale takový ovladač? Mobily, tablety, notebooky a myši, rádia a pevné linky jsou citlivá zařízení, které se velmi špatně čistí. Desinfekci nastříkáme na hadřík, a poté elektroniku opatrně, ale důkladně očistíme. Můžeme na to použít i desinfekční vlhčené ubrousky.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Martina Hokszová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Abyste se s těch bakterií nezbláznili. Víte vůbec, že bez některých bakterií byste jako organizmus vůbec nepřežili?
Ale to nic, nejlepší bude, když si hned ráno cucnete trochu lyzolu, potom v poledne a nakonec večer před spaním…v mezidobí můžete lyzol kolem sebe rozprašovat – a bakterie nebudou mít šanci. Pokud to přežijete, budete určitě OK (nebo možná taky KO…)

Nelen Nel
Nelen Nel
2 let
Reply to  Iris

Jojo,všeho moc škodí. Takové dítě vyrůstá doma ve sterilní bublině,pak následuje školka,škola a hopla,je tu asi další alergik.