Domácí ekologický prostředek vyčistí i extrémní binec na záchodě. Už nebudete chtít jiný

Čistá toaleta je jeden ze základů domácnosti. Jak ale na to, aby jen zářila? To je pro mnohé z nás velký oříšek. Při stále rostoucích cenách každý z nás ocení prostředky, které nebudou zatěžovat naši kapsu. Pokud se navíc chcete vyhnout agresivním chemickým prostředkům, které mohou být nebezpečné pro naše zdraví, zvolte ověřené přírodní čističe. Máme je všichni doma a nebudete věřit, jak jsou účinné.

Rozlišujte špínu

Mohlo by se zdát, že jediné znečistění je způsobeno v momentě, kdy na toaletě vykonáváme potřebu. Větší špína je způsobena především usazenou vodou, ve které se objevují mikročástice a bakterie, množící se při nedostatečném čištění. Dochází také k neustálému usazovaní vodního kamene. Na každý z těchto problémů existuje často různý čistič, pokud chcete udržet toaletu příjemně svěží, zkuste si vytvořit i čistící přírodní osvěžovač.

Jedlá soda

Tento bílý snadno rozpustný prášek při kontaktu s vodou šumí a má osvědčené čistící účinky. Soda dokáže odstraňovat zašlé skvrny a usazené nečistoty. Pokud se chcete zbavit pouze těchto usazených nečistot, nasypte ji přímo do záchodové mísy a nechte přes noc působit. Ráno důkladně vyčistěte záchodovým kartáčem. Oceníte především její bělící účinek.

Zázračný ocet

Ocet je od nepaměti považován za zázračný čistič, který najde všestranné uplatnění. Chcete-li mít jistotu, že bude skutečně skvěle čistit, sáhněte po bílém vinném octu. Ten toaletu vydezinfikuje a zamezí šíření nebezpečných bakterií. Smícháte-li ho dohromady s jedlou sodou, získáte pomocníka, který vás zbaví většiny nečistot.

Foto: Shutterstock

Esenciální recept

Posledním krokem k čisté toaletě je její provonění. Ani zde se nemusíte spoléhat na předražené chemické prostředky, ale můžete zvolit přírodní alternativu, která bude lahodit vašemu čichu. Smíchejte půl hrnku jedlé sody, se čtvrt hrnkem bílého octa, přidejte 10 až 15 kapek oblíbeného esenciálního oleje, nebojte se experimentovat. Základem může být směs citrónového esenciálního oleje a tea tree. Směs následně nalijte do lahvičky s rozprašovačem nebo jiné lahvičky, ve které ji budete moci uchovávat. Před použitím vždy toaletu spláchněte, aby čistění bylo co nejefektivnější.

Zbavte se usazeného vodního kamene

Trápí-li vás a vaši toaletu dlouhodobě nečištěný a velmi usazený vodní kámen, spolehněte se na hrubozrnnou sůl a ocet. Nechte v rendlíku zahřát půl hrnku bílého vinného octa a zalijte jím hrnek hrubé soli. Snažte se zbavit vody v toaletě a směsí potřete nejvíce zašlá místa. Nechte působit přes noc. Druhý den, ještě před použitím toalety, důkladně vydrhněte kartáčem. Buďte opatrní, abyste nepoškodili email. Nakonec spláchnutím opláchněte.

Foto: Shutterstock, zdroj: 18h39.fr

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Daniela
Daniela
2 let

Když se WC čistí pravidelně, stačí gely a WC štětka. Ta WC míša na obrázku je nechutná a snad to nikdo tak doma nemá.

Nelen Nel
Nelen Nel
2 let

Proč na toaletu jedlou sodu? Proč ne tu na praní? Tu mletou?

Iris
Iris
2 let
Reply to  Nelen Nel

Protože ona zná jen tu jedlou 😀

Ivona
Ivona
2 let
Reply to  Iris

👍👍👍😆 když nezná sodu na praní, tak asi používá calgon a nebo taky nic. Pak je pračka stejně hnusná jako ta toaleta na fotce.😆👍👍

Iris
Iris
2 let
Reply to  Ivona

Dokud jsme ještě používali vodu ze studny, bez sody jsme se neobešli – voda tvrdá, že by se dala krájet. Od té doby, co používáme vodu z vodovodu (povrchová voda), není třeba – občas ji preventivně použiju do pračky, ale ani bez ní se žádný horor nekoná 🙂
Ta mísa je ovšem strašná – to asi nemyli několik měsíců nebo rovnou let, ne? 😛

Ivona
Ivona
2 let
Reply to  Nelen Nel

No, protože autor článku neví, že existuje. Používám ji na dost věcí, včetně praní a pořád mám čistou pračku a bez vodního kamene.😆