Doporučená denní dávka ovoce a zeleniny je pět porcí. Ke každému jídlu bychom měli sníst i zeleninu nebo ovoce. Toto doporučení se daří plnit jen minimálnímu množství lidí s argumentem, že na přípravu jídla o více chodech nemají čas. Přísun vitamínů se snaží nahradit ovocnými džusy nebo doma připraveným smoothie. Jaké jsou výhody a nevýhody náhradního řešení?
Správná konzumace ovoce a zeleniny
Není třeba dodržovat striktně 5 porcí a dávat si ovoce a zeleninu ke každému jídlu. Někdy sníme zeleniny větší a někdy menší porci. Doporučení o pěti porcích denně nám má pomoci, abychom na porci ovoce nebo zeleniny nezapomněli. Za den bychom měli sníst 600 g ovoce a zeleniny, zelenina by měla být zastoupena ve větším množství. Přibližná hodnota by měla být 120 g ovoce nebo zeleniny ke každému chodu. Můžeme ale postupovat i tak, že si dáme k snídani pečivo, šunku a zeleninovou oblohu, k dopolední svačině ovoce a pak větší zeleninový salát k večeři.
Neměli bychom sníst doporučenou denní dávku najednou a neměla by obsahovat jenom ovoce. Intervaly, ve kterých ovoce a zeleninu jíme, ale nemusí být podle časomíry.
Oblíbené smoothie jako svačina
Popularitu smoothie řada odborníků na zdravou výživu přivítala, protože se jednalo o způsob, jak přimět osoby s výmluvou na nedostatek času, ke konzumaci větší porce ovoce a zeleniny. Smoothie je připraveno rychle a můžeme si vzít hotový nápoj s sebou na cesty. Při domácí přípravě máme možnost zkontrolovat suroviny, které používáme a můžeme si jej připravit i předem. Další výhodou je to, že vypitím se do organizmu rychleji dostává energie. Šťávu vstřebá organizmus okamžitě a téměř beze zbytku. Smoothie vám dodá minerály a vitamíny, fytoživiny a důležité enzymy.
I smoothie má stinnou stránku. Prvním rizikem je to, že ovoce pro přípravu zpravidla kupujeme v supermarketu. To bývá chemicky ošetřeno a opláchnutím pod proudem vody se nebezpečných látek nezbavíme. Dalším problémem je, že rychle získaná energie vyvolává pocit většího hladu a zvyšujeme porce zkonzumované po vypití smoothie. Doma připravené smoothie obsahuje hodně cukru a bývá složité ohlídat si nebo spočítat energetickou hodnotu. Denně bychom měli mít do 200 ml ovocné a zeleninové šťávy. Při domácím odšťavňování jí ale vypijeme mnohem více.
Kupovaný ovocný džus v jídelníčku
Pokud si v obchodě koupíte výrobek s označení džus musí se jednat o produkt, který neobsahuje přidaný cukr, konzervační látky, aromata, barviva a sladidla. Džusy jsou pasterizované, což znamená, že byly na několik vteřin vystaveny vysoké teplotě. Máte jistotu, že v nápoji nejsou žádné nebezpečné bakterie a plísně, což nemůžete prohlásit o domácím smoothie.
U pasterizace je obava, že nápoj ztratí při procesu důležité živiny. Větší ztrátou důležitých živin je ale to, že nekonzumujeme slupku a dužinu, což se děje i u smoothie.
Z důvodu vyššího rizika bakterií a plísní a použití chemicky ošetřeného ovoce je vhodnější sáhnout po kupovaném džusu. Největší službu vám ale odvede konzumace čerstvých plodů, omytých citrónovou šťávou. Pomalým kousáním slupky a dužiny získáte nejvíce vlákniny.