Většina z nás by chtěla mít plné tělo prospěšných látek, vitaminů a minerálů, aby každý kousek fyzického „já“ byl plně funkční. Bohužel v dnešní době vařené stravy, kdy většina prospěšných látek přichází nazmar, je velmi těžké získat alespoň přijatelnou denní dávku. Pro vyrovnání hladiny slouží tzv. doplňky stravy, kdy je možné s jedinou pilulkou nahradit hodnoty až několika jídelních chodů. Takové doplňky skrývají mnoho zásadních výhod, ale mají i své negativní dopady.
Neslouží jako náhrada stravy
Pokud se spoléháte pouze na doplňky stravy a sem tam si na hlad dopřejete kus jídla, u kterého nedbáte na pestré a zdravé složení, zaděláváte si na pořádné potíže. Kromě vitaminů a minerálů totiž lidské tělo potřebuje i spousty dalších látek, které jsou obsaženy v běžné stravě. Denní jídelníček by se měl skládat z několika jídel z přiměřených porcí a být bohatý na bílkoviny, zdravé tuky a obsahovat také přiměřené množství sacharidů. Pomocí vitaminových doplňků lze jen dohnat to, co jste nemohli přijmout v běžné stravě.
Multivitamim může být krokem vedle
Nechtějte za každou cenu získat všechny prospěšné látky v jedné tabletě. Multivitamin se sice na zadní straně obalu pyšní bohatým obsahem, avšak někdy méně znamená více. Při výrobě pilulky s obsahem pouze několika vitaminů se dbá na jejich přesnou dávku prospěšnou pro tělo. Při konzumaci multivitaminu sice přijmete mnoho vitaminů, avšak již v omezeném množství. Proto se raději zaměřte na fakt, který vitamin potřebuje vaše tělo nejvíce.
Hypervitaminóza
Název napoví mnohé. Jedná se o onemocnění, kdy pacient konzumuje až přílišné množství vitaminů ve formě doplňků stravy. Pokud se množství vitaminů v játrech přemnoží na nebezpečnou úroveň, začnou působit toxicky a tělo začne tuto skutečnost projevovat. Pokud se u vás z nevysvětlitelných důvodů objeví kožní onemocnění, trávící obtíže, únava a další nepříjemné stavy, zvažte, zdali nepřijímáte až přílišné množství vitaminů.