O léčivých účincích medu víme dlouho. Víte, že jedna včela nasbírá za celý svůj život jen asi 9 gramů medu? Podívejme se na to, jak tohle tekuté zlato využít pro tělo.
Sladký med a jeho účinky
Med má antibakteriální, antibiotické, antioxidační, antivirové, antibakteriální a antimykotické i protiparazitické účinky a obsahuje 13 unikátních bakterií mléčného kvašení. Pomohou vám porazit patogenní bakterie, jako je zlatý stafylokok způsobující časté onemocnění dýchacích cest, anebo Pseudomonas aeruginosa způsobující záněty močových cest. Zabírá i na rány a zabraňuje hnisu a mokvání.
Další účinky medu
Med nás zbaví únavy a dodá energii, reguluje hladinu krevního cukru a inzulínu. Pomáhá při kašli, podráždění krku, angíně, viróze, chřipce a nachlazení, čistí plíce od hlenu, proti astmatu, bronchitidě, lupům a kožním potížím. Svěřte své tělo účinkům medové vody, která se používá i jako základ pro výrobu medoviny. Medovou vodu si můžeme ochutit citronovou šťávou, mátou, skořicí nebo trochou zázvoru.
Příprava medové vody
Do 100 ml vlažné vody dejte lžičku medu a míchejte, až se med rozpustí a nechte odstát. Nepoužívejte kovovou lžíci na míchání nápoje a vždy si ji připravte čerstvou. Tento 3% medový roztok má podobné složení jako krevní plazma. Med vytvoří ve vodě shluk složek zvyšujících účinnost. Medovou vodu tělo snadno vstřebá.
Užívání medové vody
Preventivně pijte vodu každý den ráno na lačno, ať se vstřebá snadno do krve. Můžeme ji konzumovat i během dne a večer, medová voda zklidňuje ledviny. Při aplikaci na pokožku dodá kůži hebkost a lesk. Pomáhá při kožních oděrkách a poraněních, na lupénku i při nekróze neboli odumření tkáně u bércových vředů. Používá se pro takzvané vlhké hojení. Mytí vlasů medovou vodou zabrání lupům.
Podpořte zažívání a metabolismus
Medová voda harmonizuje zažívání, rozhýbe líná střeva, detoxikuje tělo, odstraní nahromaděné toxiny ve střevech a omladí střevní mikroflóru. Sklenka medové vody po ránu nastartuje metabolismus, rozjede spalování, pomůže hubnutí, zmírní kyselinu v žaludku a zvýší produkci střevního hlenu. Hydratované tlusté střevo odstraní i zácpu. Vhodná pro pitný režim během půstu a diet i posílení imunity.
Foto: Shutterstock, zdroj: Lifehack