Klouby plní v našem těle veledůležitou roli, přestože o nich většinou vůbec nevíme. Ať už jsou to kolena, kyčle nebo lokty, jde o velmi zatěžované části těla, na něž bychom v žádném případě neměli zapomínat.
Artróza umí velmi potrápit
Největším strašákem pro jakýkoliv kloub je artróza. Můžeme se sice utěšovat tím, že její nástup obvykle přichází až s věkem nad 65 let, ale v případě větších i menších úrazů se může objevit dříve. Navíc pokud se artróze chceme ve stáří vyhnout, měli bychom proti ní postupovat s co největším časovým předstihem.
Artróza netrápí jen seniory, ale postihuje stále více lidí v produktivním věku. Zprvu jde jen o malé obtíže, které se projeví například při vstávání, kdy zaznamenáte bolestivé klouby. Postupně však koleno či kyčle mohou začít pobolívat i v klidu, což je extrémně nepříjemné.
Kromě toho, že bychom klouby neměli přepínat, je také třeba jim dopřát dostatek živin. Na trhu je možné najít širokou škálu přípravků v rámci kloubní výživy. Ta kvalitní by měla obsahovat účinné látky, jež podporují funkčnost pojivových tkání. Patří mezi ně například chondroitin sulfát, glukosamin nebo vitamín C.
Sportovci si musí dávat pozor
O své klouby by měl pečovat každý, ale speciální kategorii tvoří sportovci, u kterých platí, že při svých výkonech zatěžují klouby často až extrémním způsobem. Klouby velmi zatěžuje například běh po pevných površích nebo tenis. Právě pro sportovce je pak určena sportovní výživa pro vazy a klouby.
Tyto přípravky, jež podporují zdraví kloubů, patří k těm nejefektivnějším a hojně využívaným ve sportovní medicíně. Obsahují vysoký objem glukosaminu, jenž představuje důležitý stavební kámen chrupavky, stejně jako chondroitin, což je pro změnu důležitá složka pojivových tkání a vazů. Zapomínat bychom určitě neměli ani na kolagen. Například kulturisté potřebují pro správné fungování svého těla alespoň 10 gramů kolagenu.