Klíčem k efektivnímu vytápění dřevem je správný výběr dřeva. Tvrdé dřevo, jako je dub nebo akát, má vysokou výhřevnost a hoří stabilně a déle, což je ideální pro dlouhodobé vytápění. Měkké dřevo, například vrbové, je vhodné pro rychlé vyhřátí místnosti a snadné zapalování. Dřevo zasažené kůrovcem, které je již vyschlé, je také vhodné pro topení, protože ho lze ihned použít.
Vliv vlhkosti na výhřevnost
Vlhkost dřeva má zásadní vliv na jeho výhřevnost. Čím vyšší je vlhkost dřeva, tím nižší je jeho výhřevnost. Pro efektivní spalování je ideální dřevo s vlhkostí okolo 20 %. Vysušené dřevo nejenže lépe hoří, ale také produkuje méně sazí a emisí. Je tedy důležité zajistit správné sušení dřeva před jeho použitím.
Různé druhy dřeva – různá výhřevnost
Různé druhy dřeva mají odlišnou výhřevnost. Například dřevo jako smrk, borovice či bříza jsou vhodné pro rychlé zahřátí, zatímco tvrdší dřevo jako dub, buk nebo habr poskytuje delší a stabilnější hoření. Tvrdé dřevo je vhodnější pro dlouhodobé vytápění díky své vysoké hustotě a pomalému hoření.
Využití výhřevnosti dřeva v energetice
Výhřevnost dřeva je také klíčová pro jeho využití v energetice. Efektivní využití výhřevnosti dřeva může znamenat úspory ve spotřebě paliva a nákladech na vytápění. Při výběru dřeva je třeba brát v úvahu nejen jeho druh a vlhkost, ale také cenu a dostupnost ve vaší oblasti.
Optimální skladování a sušení dřeva
Správné skladování a sušení dřeva je klíčové pro maximální využití jeho výhřevnosti. Skladujte dřevo v suchém a dobře větraném prostoru, aby mohlo přirozeně vysychat. Vlhkost dřeva by měla klesnout pod 20 % pro optimální výhřevnost a efektivní spalování.
Foto: Shutterstock
To je zase clanek. A zase me chytli. Tentokrat uz naposledy. Ucho se utrhlo
Dobrý večer tak kde máš ten fígl ty hňupe,tady děláš machry v nadpisu a v dřevníku máš beztak jenom kůrovce a nebo nějaké jiné bordel.A nebo si super mega borec a máš tam roztříděný úplně všechno vod habru po japonské topoly a co brikety, máš brikety? otýpky taky děláš? a co šišky taky pecka a vůbec nezajdeš na pivko
Fígl je zřejmě autorka sama… Nebo spíše dřevo…
Když dřevo zapálím o čtvrt hodiny později, tak bude hořet o 15 minut déle. To je zřejmě ten skrytý fígl tohoto duchaplného článku.
A kde je napsaný ten fígl.
Ono popisovat běžně známou věc a pak se plácat po ramenou umí každý.
Článek o ničem. V čem spočívá ten skvělý fígl???
To je známá věc, že suché dřevo hoří lépe, žádný fígl v tom nevidím.
Také jsem hledala s velkým zájmem ten fígl, ale topit suchým dřevem je snad samozřejmostí pro běžného “topiče”!
To popisuje ten co nikdy netopil dřevem,ale plácá se do hrudi jak nám,,poradil”.
Ale aazdravi to bere jako objev Ameriky
Kristýno, Kristýno. Na co je mi hoření o 50% delší dobu když výkon bude pořád stejný akorát ho rozložím do dalšího času což znamená že se nezahřeji ale budou kamna teplá. Hloupost kterou tvrdíš o dřevu napadeném kůrovci je do nebe volající. Kurovec totiž když napadne dřevo ho dokáže zničit řádově během několika dnů pokud toto dřevo pokácíš a začneš pálit nemáš šanci z něho dostat maximálně vítěz kW kterou potřebuješ.
A ta super výhoda je kde? Kristýno, vy budete nejspíš z pražského paneláku, že? Co se dá očekávat od tohoto webu, jen brak