S růstem cen energií se řada domácností vrátila k obnovitelnému zdroji a levnému způsobu vytápění. Začaly více topit dřevem. Dřevo může být hlavním nebo doplňkovým zdrojem vytápění, vždy ale usilujete o to, aby hořelo co nejdéle. Poradíme vám.
Vytápění dřevem
Dříve běžný způsob vytápění, topení na tuhá paliva, se těší znovu vzkříšené popularitě. V domech po rekonstrukcích se objevují designové krbové vložky, do novostaveb pořizujeme krbová kamna pro dokreslení atmosféry. Jinde jsou různé typy kamen na dřevo využívány pro vytápění celého domu. S použitím automatického přikládání a zásobníku na dřevo mohou fungovat s minimální obsluhou.
S růstem cen energií se mnozí vrátili k vytápění dřevem, ovšem i jeho cena narůstá. Proto se vám budou hodit následující tipy, jak při vytápění dřevem co nejvíce ušetřit a zajistit dlouhou dobu hoření.
Vyzrajte na vytápění od prvních mrazíků
Nesprávně zvolený způsob vytápění rychle poznáte nejen na zápachu a teplotě v interiéru, ale také na vaší peněžence. Protopíte mnohem více, než je nutné. Brzy zjistíte, jak za dřevo ušetřit. Prvním pravidlem je, správně skládat dřevo a polena. Čím těsněji polena naskládáte, tím méně vzduchu jimi bude procházet. Mezery mezi jednotlivými poleny musí být naprosto minimální, aby dřevo hořelo co nejdéle.
Správné zatápění
Do kotle dávejte na dno největší kusy, na ně menší polínka a teprve nahoru třísky. Podpalování ohně v krbových kamnech provádějte zásadně shora. Proces hoření se prodlouží a dům budete mít zahřátý mnohem rychleji. Třísky se rozhoří na vysokou teplotu a teprve poté začíná pomalu hořet palivové dříví.
Pravidelné čištění
O krbová kamna je nutné se důkladně starat a pravidelně je čistit. Stejně tak je třeba zajistit revizi komína a čištění spalinových cest. Jedině v dobře vyčištěných kamnech dřevo správně hoří.
Při výběru kamen sáhněte po těch, které umožňují externí přívod vzduchu a jsou vybaveny sekundárním nebo terciálním spalováním.
Foto: Shutterstock