Konec státních svátků v Česku. Aby byly peníze na důchodce. Lidé už se chystají bouřit do ulic

Stát už poměrně otevřeně přiznává, že jeho hospodaření je v troskách. Obří deficity ve stovkách miliard korun, o kterých se nám před pár lety ani nesnilo, se staly standardem a nedaří se z nich vůbec vymanit. Nezbývá tak než hledat možnosti, kde získat další peníze. Pokud to nemá být na dluh, musí to být na úkor občanů.

Už není kde brát

Teď se rozproudila velká debata kolem důchodů, respektive snížení valorizace z 1800 korun na nějakých 750 korun. Okamžitě se ale začali bouřit důchodci, že je to neférové a nedostatečné. Stále není jasné, zda tento návrh projde. Pokud se to nepodaří, bude to státní kasu stát dalších 35 miliard korun, se kterými se nepočítalo.

Padají proto už i další návrhy. Například ekonom Lukáš Kovanda navrhuje po zahraničním vzoru zrušit některé státní svátky, respektive nařídit lidem, aby se o nich chodilo do práce. Mohlo by to totiž do rozpočtu přinést značné prostředky a ve výsledku by to zase tolik nebolelo. Zkrátka byste pracovali o pár dní v roce více.

Ekonom mluví o zrušení dvou svátků, přičemž to lze pochopitelně přizpůsobit. Tyto dva dny, kdy by Češi museli pracovat, by přitom znamenalo přibližně 18 miliard korun do rozpočtu. Kovanda nabízí následující úvahu: lidé budou chodit do práce o dva dny více a důchodci budou moci dostat svou valorizaci, na kterou mají nárok.

Foto: Shutterstock

Co by se mohlo zrušit?

To se ale nelíbí jiným. “Důchodcům se přidává pořád. V loňském roce dokonce třikrát. Mě v práci přidali na platu tři procenta, takže jsem v současné inflaci tvrdě v minusu,” říká pan Karel Outrata, který pracuje v marketingu jedné pražské potravinářské firmy.

Pravdou je, že nedává mnoho smyslu dělat úsporná opatření a získané peníze následně hned rozdat. Mnohem větší smysl by dávalo, kdyby se uspořilo jak na důchodech, tak i cestou rušení státních svátků.

A jaké svátky by se mohly zrušit? Měly by to být takové, kdy jsou zavřené české obchody. Díky tomu by se totiž navýšil obrat. Představit si můžeme například Den české státnosti, který připadá na 28. září.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martina
Martina
6 měsíců

Možná by mohli zkrátit letní prázdniny na měsíc, rodiče by neměli problém se zajištěním hlídání, více by se odpracovalo na jejich straně i školských zaměstnanců. Bohužel se přidává všem důchodcům těch co nikdy nepracovali i těm majetným, kteří to nepotřebují.

Jana
Jana
8 měsíců

Nejhorší je, že si za to můžeme sami, dovolili jsme vládu nekompetentní, ne českou, pouze pro evropskou, zcela odtrženou od života lidí, neví jak žije běžná rodina mimo Prahu, za jaké náklady, jak se pracuje od 6. ráno, 8,10,12 hodin, kolik sil zbývá člověku po dopracování 45. a více let, který nežije v bytě, musí topit a pod., je rád, že je rád, špatná dostupnost lékaře…. a ještě to štvaní proti důchodcům, bohužel jsme se snažili ulehčit dětem, ti už svým spíše slouží a je to tu…. neúcta, život bez slušnosti, vymývání mozků, tlučou jim do hlav nesmysly, na které… Číst vice »

Jiří
Jiří
10 měsíců

Když jsem nastoupil po škole do práce měl jsem 10 dní dovolené a všechny svátky jsem musel nadpracovat. Takže se neadekvátně zvyšovali výhody pracujícím aniž se ptalo, kde na to vezmeme.

Jindřich Meinl

Líbí se mi přidávat jenom důchodcům a jsou to důchodci chudáci. Spousta lidí bere míň než důchodci. A hlavně lidem se přidává jednou za rok a důchodcům co systému, už nic nedávají to připadá málo. A ať jsi pani politici uberou platy a bude dost peněz na spousty věcí.

Petr
Petr
1 rok

Ono to tak není. Na začátku byli dvě skupiny důchodců. Dva lidé za stejnou práci dostali různé důchody. Muselo se to trochu srovnat.
Pořád mají invalidé méně. Ten rozdíl roste. Tito lidé, kteří mají vysoké důchody měli hodně dětí. Jejich potomci jich měli málo. Tito potomci mají platit na rodiče, je jich málo a tak se berou peníze prarodičům na vnuky, rodičům s málo dětmi se prodlužuje práce.

Paleček Petr
Paleček Petr
1 rok

Ono je kde vzít ,stačí sebrat koryta těm nenažrancům vládním a přestat rozkrádat co tu ještě zbylo.Vratit el.vodu.plyn pod stát a začít vše od znova.

Hana
Hana
1 rok
Reply to  Paleček Petr

Souhasím s Vámi.To je ,ale nenapadne,od ledna si určité přidají.Nám řeknou,že je to podle zákona.

Otakar
Otakar
10 měsíců
Reply to  Hana

Kdo si odsouhlasil ten zákon no chudáci politici jsem zvědav kolik si přidají po novém roce. Vždyť mají málo 💰💰💰💰💰💰💰💰💰. Chce se mě blejt velebnosti.

Pavel
Pavel
1 rok

A pracovní soboty jak za bolševika by nechtěli?

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Pavel

… vážený pane za jak říkáte bolševika byla zkrácená pracovní doba na osm hodin a pět pracovních dnů. Radil bych, jestli jste z mladší generace, zeptat se těch, kteří to zažili, protože nyní se s prominutím žvaní nesmysly o tom jak všechno bylo hnusný a teď jak je vše super 👌….

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Michal

Myslel jsem to ironicky.Tito dnešní demokraté chtěji po lidech dvě až tři zaměstnání a chtějí ještě rušit svátky aby se naplnila jejich vinou zplundrovaná státni kasa.

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Pavel

… tak to se omlouvám, ale z vašeho psaní to nešlo poznat. Zkrátka jdeme od vany k neckám…. strašný

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Michal

Přesně tak, ať ti komousi byli jaký chtěli, snažili se vyvážit pracovní doba – volný čas, (kdo nezažil, a zná jen z vyprávění ať nekomentuje),

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Michal

Naše generace říkala, že Dubčekovi vděčíme za volné soboty.

Bedřich
Bedřich
1 rok
Reply to  Pavel

Možná i toto zavedou ,dnes tato vládní pětidemolice je toho schopna