Drtivá rána pro Čechy. Stát zruší největší finanční výhodu, kterou mají. Lidé přijdou o velké peníze. Co budeme dělat?

Mluvilo se o tom už tolikrát, že nad každou další zmínkou většina lidí mávla rukou s tím, že z toho nakonec stejně nic nebude. Ale tentokrát už je to prakticky jistota. Jedna z největších finančních výhod, kterou mohou Češi čerpat, fakticky skončí, respektive skončí její benefity, pro které si ji většina lidí zakládala.

Je potřeba šetřit

Řeč není o ničem menším než stavebním spoření. V České republice přitom platí, že osvědčené finanční produkty lidé příliš nevyužívají a raději nechávají ležet peníze na běžném účtu, kde jim akorát ztrácejí hodnotu. Stavební spoření si nicméně zamilovali. Někdy v životě ho měl snad každý a spousta lidí využívá jeho výhod doslova na maximum, například tak, že ho založí všem členům rodiny apod.

Není těžké uhodnout, proč je stavební spoření tak oblíbené. Jednoduše umožňuje, abyste bezpracně dostali od státu peníze navíc. Peníze, na které byste si jinak nesáhli. A také peníze, které se platí ze společné kapsy daňových poplatníků pouze na účet těch, kdo stavební spoření mají. Tady už je vidět určitá nespravedlnost, kterou však v reálu nikdo moc neřeší.

Státu přitom nejde ani tak o tuto nespravedlnost, ostatně jde o podporovaný produkt, který by měl sloužit pozitivnímu výsledku, tedy vlastnímu bydlení. Ve skutečnosti už ale na hrazení příspěvků nejsou peníze. Stát hledá možnosti, kde ušetřit a tady si může snadno sáhnout na několik miliard korun.

Foto: Shutterstock

Peníze už nedostanete

Pravdou ale je, že přitom naštve přibližně třetinu celé populace. Právě tolik lidí má totiž stavební spoření založeno. Objevují se ale argumenty, že tento produkt už neslouží původnímu účelu a lidé ho využívají právě jen k tomu, aby si sáhli na dvoutisícový příspěvek.

Ministerstvo financí už informovalo, že zrušení této výhody je velmi pravděpodobné. Nejde přitom o konec stavebního spoření jako takového. To může existovat dále, jen už nebude tak atraktivní.

Zůstává také otázkou, jak se celá záležitost provede. U stávajících smluv totiž není možné státní příspěvek jen tak zrušit. Je ovšem možné ho snížit. Klidně tak může činit třeba jen stokorunu ročně. V případě nových smluv už potom zřejmě dojde k jeho definitivnímu zrušení.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
Miroslav
1 rok

Už mám bezpečnější a finančně výhodnější produkt ,který mi naše parazitující vláda nemůže poškozovat .

Martin
Martin
1 rok

Potrebuji je na Uk to je jasne ,a to je jen zlomek 2procenta na zbrojní

Zvoník
Zvoník
1 rok

Zrovna na stavebním spoření mě Raiffeisenbank okradla o státní podporu někdy po roce 2000. – SPROSŤÁCI! Zrušil jsem pak u nich všechny účty.

Vojtěch
Vojtěch
1 rok

Zrovna stavební spoření není nějak extra výhodný produkt… Na trhu je spousta lepších alternativ…

Last edited 1 rok by Vojtěch
Anet
Anet
1 rok

Podpora bude?

Jarka
Jarka
1 rok

Můžete prozradit,kde tedy tak levně nakupujete? U nás takové možnosti nejsou.

Petra
Petra
1 rok

Mám také stavební spoření. Pokud má stát zájem zrušit příspěvek, tak ať umožní osobám, kteří si daný produkt vytvořili ať si peníze vyberou. Ale samozřejmě bez sankcí a pokut. Bylo by to fifty, fifty.

Je to stejné, chtít po jich, aby si snížili platy a zrušily benefity. A popřípadě hned zmrazení platů🤓

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 rok

Oni se opravdu zbláznili. Je třeba je prostě vyměnit. Řežou si pod sebou větev.

Zvoník
Zvoník
1 rok

Máte tam chybu: Správně by mělo být – Řežou NÁM pod námi větev. Vláda mi může být ukradená. Jsou to zmetci.