Důchodce v Česká čeká velká změna. Manželé si důchod budou muset rozdělit

Mnoho lidí si stále nedovede představit, jak moc se důchodový systém v České republice musí v nejbližší době změnit. Mnoho věcí už je přitom připraveno a bude co nevidět uvedeno do praxe. Změna je skutečně zásadní a v podstatě nezůstane kámen na kameni.

Opravdu velká novinka

Důchodová reforma ve své hlavní fázi jednoduše způsobí to, že se do důchodu bude odcházet později a že samotné penze budou nižší. Ne snad absolutně, to už by bylo hodně špatné, avšak ve vztahu k reálným mzdám. Zatímco dosud stoupaly důchody rychleji, teď povážlivě zpomalí a platy by je měly mnoho let předhánět, dokud se nedostaví určitá vyváženost v rámci udržitelnosti.

Pod povrchem nicméně proběhne celá řada dílčích změn, které budou mít na důchodce podobně výrazný dopad. Jednou z nich je snaha definitivně zamezit tomu, aby penze mužů a žen byly tak moc rozdílné jako je tomu dnes.

Možná si říkáte, že přesně tento problém řešilo výchovné, které už máme zavedeno. Jak už to ale v tomto státě někdy tak chodí, tento instrument bude od roku 2027 upozaďován a v roce 2030 definitivně zrušen, byť již přiznané výchovné zůstane lidem zachováno, jakkoliv už se ale dál nebude valorizovat.

Foto: Shutterstock

Zatím dobrovolně

Nahradí ho takzvaný společný vyměřovací základ. Manželé důchodci se jednoduše budou o svou penzi jakoby dělit. Pojištění z jejich příjmů se bude odkládat na jeden společný účet, ze kterého potom bude vyplácen také důchod. Počítá se s tím, že jeden z páru bude mít vyšší příjem a druhý nižší. Oba se pak ale zprůměrují a výsledný důchod by měl být pro oba přibližně podobný. Je to jako byste se dělili o jeden společný důchod.

Toto opatření jde správným směrem. Lze si představit například manažera, který vydělává 200 tisíc korun měsíčně, přičemž jeho manželka má třeba jen 30 tisíc korun a vzhledem k příjmové disproporci pak zůstane šest let doma se dvěma dětmi. Ačkoliv samostatně by tito lidé měli úplně jiný důchod, díky společnému vyměřovacímu základu budou mít stejný.

Čtěte také: Nehezký způsob, jak stát důchodcům sebere peníze. Z důchodu už jim bude posílat jenom část, zbytek si nechá

Společný vyměřovací základ bude ale možné v první fázi uplatnit pouze tehdy, když s tím budou oba souhlasit. Je otázkou, zda by to nemělo být nařízeno, vždyť už tu máme například společné jmění manželů.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeňka Horáková
Zdeňka Horáková
10 měsíců

Dobrý den, je mi 61.let a jsem invalidní důchodě, bydlím pronájmu za 13.500.kč. zbývalo mi 1200.kč. tak musela čekat na příspěvek na bydlení, žiju sama a to se léčím diabetesem astmatem a těžkou nouropatiji a altrozu kyčlích a bolesti zad, a proto bych chtěla vědět jak držet dietu když je jídlo drahé…. jsem chudobě myslím, že nejsem sama.co tahle žijou,