Důchodci se budou muset vrátit do práce, aby měli na jídlo. Už to vůbec nezvládáme, hlásí

Starší lidé v důchodovém věku teď jen s hrůzou očekávají, zda jim náhodou nepřijde nějaká další složenka, protože už by pravděpodobně neměli na její zaplacení. Na mnohé se přitom pohroma teprve žene, a to v podobě výrazně vyššího vyúčtování energií, které se obvykle odehrává na konci léta. Řada z nich netuší, že bude muset z kapsy vytáhnout desítky tisíc korun navíc. Které však nemají.

Dárečky to nevyřeší

Už dnes jsou přitom důchodci zatíženi až na dřeň, a to především v podobě vyšších záloh na elektřinu a plyn, které však zřejmě stejně nepokryjí výrazně vyšší ceny těchto energií. A potom také v důsledku zdražujících se potravin.

Dobře vydělávajícímu člověku to možná nepřijde, ale pokud vám sýr zdraží o deset korun, maso o padesát, máslo o dvacku a všechno ostatní v tomto trendu jakbysmet, na vašem průměrném nákupu se to podepíše. Za co jste dosud byli zvyklí dávat třeba 350 korun, dnes stojí už klidně 500 korun.

Pravda, důchody se navyšují a valorizují, v tomto roce dokonce třikrát. Je to ale jen dohánění stále rostoucích cen. Navíc u potravin platí, že jejich růst je vyšší než průměrná inflace, o kterou se penze navyšují. A v případě energií to platí několikanásobně. Tyto položky se ale zkrátka musí platit.

Řešením bohužel není přidat důchodcům ještě více. Jak už jsme se přesvědčili v minulých letech, tyto umělé peníze na dluh inflaci pouze podporují a paradoxně potom nejvíce znevýhodňují ty, kdo tyto podpory čerpají, protože pro ně jejich spotřební koš zdraží mnohem více.

Foto: Shutterstock

Za kasou si vydělá pěkné peníze

Určitým řešením může být, že se důchodci vrátí do pracovního procesu. Stále totiž chybí velké množství pracovníků a řada penzistů je pořád vitálních. Nějakou práci tak vykonávat mohou, čímž pomohou ekonomice a zároveň si přivydělají.

Se svým důchodem už jsem nevyšla, a tak jsem se vrátila do obchodu za kasu. Myslela jsem si, že si už budu jen užívat vnoučat a trochu cestovat, ale to teď není možné. Pořád jsem jen počítala každou korunu, takový život nechci. Dělám teď na půl úvazku a musím říct, že mi to vyhovuje. Peníze mám moc pěkné, asi 16 tisíc. To mi spolu s důchodem vše pokryje i po zdražování,” uvedla 65letá paní Miloslava.

Takto se zařizuje stále více důchodců, kteří zjišťují, že jsou na pracovním trhu stále potřební a kteří nechtějí čekat na to, až jim stát něco milostivě dá.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lenka
Lenka
2 let

Mě by zajímalo, kde paní Miloslava sedí za kasou? Taky pracuji na poloviční úvazek za kasou ale na 16000 Kč nedosáhnu.

Michal
Michal
2 let

…. to je moje reakce na paní Iris 👍

Michal
Michal
2 let

…. no vypadá to, že chceme tímto přístupem chcípnout na humanitu

Iris
Iris
2 let

Dřít až do smrti – krásná představa! :((
A naši příživníci, kteří nikdy nepracovali, se budou dál spokojeně flákat za peníze, které my na ně odevzdáme státu – super! Má takový život ještě vůbec cenu?

Lenka
Lenka
2 let
Reply to  Iris

Nemá