Začalo být zcela evidentní, že dosavadní tempo navyšování důchodů není naprosto udržitelné. Dokonce to došlo tak daleko, že v loňském roce musel stát zatáhnout za záchrannou brzdu a výrazně snížit mimořádnou valorizaci důchodů, která byla přitom již schválena. V důsledku toho dnes penzisté pobírají mnohem méně peněz, než na kolik měli původně nárok.
Přiložte ruku k dílu
Do budoucna to přitom z hlediska státu nebude lepší. Jak by to mohlo v příštích letech vypadat, to doložila letošní řádná valorizace, která zvedla penze o pouhých 360 korun, což je v dnešním kontextu hodně malá částka. Ovšem to neznamená, že by budoucí důchodci měli vyloženě živořit. Naopak, existují situace, kdy si mohou hodně polepšit.
Ministerstvo práce a sociálních věcí se snaží vytvořit takové prostředí, aby důchodci měli slušný životní standard, ovšem s tím, že se o něj budou muset také částečně zasloužit. Státní penze bude už jen jednou částí toho, na co se bude spoléhat.
Naopak se počítá s tím, že lidé v důchodovém věku budou pracovat o poznání více, než je tomu dnes, kdy většina využije první příležitosti k odchodu do penze. Nic je k tomu ale nenutí, je to pouze možnost, ovšem tady se vžil nepříliš pozitivní zvyk, že se ho okamžitě využívá a nastupuje se na odpočinek. A to i v případě lidí, kteří by klidně mohli pracovat dále.
Peněz najednou spousta
Pakliže přitom člověk zůstane v zaměstnání déle, nejenže bude dále pobírat mzdu, která bude pravděpodobně vyšší než důchod. Ale zároveň si bude velmi rychle důchod navyšovat. K tomu je vhodné použít modelový případ.
Můžeme vzít hypotetického důchodce, který by měl v 65 letech nárok na důchod ve výši 21 tisíc korun, což je dnešní průměr. Pokud by ovšem odešel do důchodu o tři roky později, tedy v 68 letech, což stále není mnoho, přijde si na 25 tisíc korun. A tento rozdíl by se měl ještě více navyšovat, což povede k tomu, že se práce bude vyplácet.
Čtěte také: Zásadní změna pro důchodce v Česku. Mají o sebe postarat sami, stát je nechá na holičkách
Není to ale jediné zvýhodnění pracujících důchodců. Počítá se s tím, že již nebudou muset platit důchodové pojištění. Z jejich hrubého platu jim tak přijde v čistém o tisíce korun navíc. A to už se opravdu hodně vyplatí. S trochou snahy se potom důchodci skutečně mohou koupat v penězích.
Foto: Shutterstock
Bylo by dobré aby paní Štěpánková musela jít do důchodu v osmdesáti letech když si myslí že většina seniorů může pracovat i v důchodu.
Opět další tupý článek