Podle řady odborníků vyšli z ekonomické krize minulých let nejlépe právě důchodci. Byli to totiž právě oni, kdo v rámci dosud nevídané inflace vlastně vůbec nic netratili. Díky velkoryse nastaveným mimořádným valorizacím se jejich reálné důchody nesnížily, jelikož kopírovaly právě zdražování a v rámci řádných valorizací se potom navyšovaly ještě více.
Pořád to roste
Například zaměstnanci oproti tomu museli vstřebat skutečně dramatický pokles životný úrovně, který pramenil z toho, že vše najednou zdražilo o třicet procent za dva roky a jejich mzdy ani zdaleka tolik nerostly. Pokud si polepšili třeba o deset procent, bylo to hodně. Rozdíl je tedy stále pětinový do minusu, což se v rozpočtu domácnosti nehledá jeednoduše.
Ačkoliv přitom ministerstvo práce a sociálních věcí deklarovalo, že s důchody v České republice je potřeba něco dělat, ve skutečnosti je nadále navyšuje. Od příštího roku si každý důchodce polepší o celých 360 korun měsíčně. Tentokrát se zvedne solidární pevná část důchodu, tudíž dostanou všichni stejně, což by mělo pomoci především těm, kdo mají penze nejnižší.
Už letos přitom důchody překročily hranici 20 tisíc korun, což je opravdu velký úspěch. V příštím roce by potom průměrný důchod měl činit 20 693 Kč, přičemž vysokým tempem roste počet těch, kdo mají alespoň 18 tisíc korun. Daří se tedy snižovat množství důchodců, kteří živoří s nízkou penzí.
Je to dost, nebo málo?
Ne každý to ale vidí tak pozitivně. “To je sice hezké, že nám důchody zvyšovaly o inflaci. Jenže ta zdaleka nevyjádřila to, že mi náklady na elektřinu a plyn vzrostly třikrát. Chvíli jsem netušila, z čeho je budu platit,” říká paní Dana, která žije ve vlastním domě v Praze.
A přestože se mechanismus mimořádných valorizací ruší, důchodci se v případě vysoké inflace mohou těšit na nové speciální příspěvky. Ty budou fungovat tak, že pokud zdražování za určitou dobu překročí hranici 5 %, dojde k tomu, že se automaticky k penzi začne vyplácet příspěvek. Ten však nebudou pevnou součástí důchodu a po čase opět zmizí. Vše by se mělo vyrovnávat v rámci každoroční lednové řádné valorizace.
Čtěte také: Řada Čechů vůbec nedostane důchod. Jejich počet brzy prudce naroste. Jste mezi nimi i vy?
Někteří penzisté už sami volají po tom, aby stát s růstem brzdil. “Beru teď 30 tisíc důchod, vlastně ani nevím jak. Před pár lety jsem měl přitom dvacet tisíc. Mám ještě úspory, vlastní nemovitosti, nepotřebuju to. Ale tohle tempo přece stát nemůže zvládnout. Oni kvůli tomu akorát zadluží příští generace,” míní pan Eduard z Kladna.
Foto: Shutterstock
Pokud pan Eduard z Kladna má dost peněz, může každý měsíc posílat třeba 10.000 kč na charitu. Pokud má tak velký důchod, asi měl dobře placené zaměstnání a odváděl větší daně. Někdo byl” vykuk” platil daně co nejmenší,peníze si nechával pro sebe, tak ti se teď diví. P Žilková si např.stěžovala, že jí vyměřili důchod jen ,7.000 kč. Každèmu podle jeho zàsluh.
Proběhlo tiskem, že největší důchod v Česku je buď 240 nebo 270.000 kč. Kdo to má???
Přesně tak jak má hodně velký důchod a chválí se tady s ním tak ať ho celý nebere ať ho dají těm kdo má menší o dost
Já mám také třeba 15000
Proč se tady neustále mluví že se důchod zvýšil na 20000 proboha se proberte hnus zelený hnus 🤮
Paní Žilková mě naprosto nezajímá až jde makat zřejmě si více nezaslouží
Proboha,nechte nás dožít! Užili jsme si s komoušema,ani teď není klid.
360 Kč v dnešní drahote opravdu nic moc . Celý článek je pouze o tom rozdělovat společnost na zlé důchodce a ty , kteří díky důchodcům trpí
Pan z Kladna je opravdu trouba. On je jeden z mála, který má takovýto důchod a zavařuje to těm, kteří nemají ani 20000 Kč.
Pane redaktorem, když jste vystudoval VŠE, tak určitě umíte počítat. Počítejte se mnou. : 1kg chleba cca 90 Kč x 4 týdny v měsíci = 360 Kč. Teda týdně jeden chléb, to jsou 1 až 2 krajíce denně. Zajímavá matematika, že?
Pan Eduard si může vybrat v Kladně nějakého důchodce s 10 tis. důchodem, se kterým se může dělit o svůj vysoký důchod. V tom problém nevidím.
Už by jste si mohli, vy redaktůrci, vybrat jiné téma, než jsou důchodci.
Jen rozeštváváte společnost. Nebo to je účel jak odvádět pozornost od jiných, důležitějších témat?
Pan redaktor si dělá legraci. 360 Kč je sotva na jeden nákup potravin v Albertu. Vůbec je to u nás špatně nastaveno, bohužel již od minulého režimu. Když například bydlíte v nájmu a pracujete, tak celkem zvládáte platit nájem i energie. Pak odejdete do důchodu a rázem vám příjmy poklesnou zhruba o polovinu. Myslíte si, že majitel bytu řekne: jé, tak teď máte jenom polovinu příjmu, tak já vám o polovinu snížím nájem. Cha, cha. Já myslím, že bychom měli mít takový výkon hospodářství, a takovou legislativu, že bychom byli schopni, jako např. v Holandsku, vyplácet 90 procent původního příjmu… Číst vice »
Pán, který si ” stěžuje” že má velký důchod, ať se rozhlédne kolem sebe a podpoří nějakou maminku samoživitelku.
Á pan redaktor horkou jehlou sesmolil článek, který je plný nepřesností. Třeba důchody vzrostou o 360,–Kč ( 20.000,– plus 360 je 20.360,–Kč, ale né 20.6xx,–Kč). Důchodcům to činilo 10 %, ale zaměstnancům 30 %. To, že důchodci jsou častěji nemocní neví, kolik stojí léky, o kolik se zvedly doplatky? To jsem v tom článku nenašel. Ale pan Eduard na Kladně má důchod 30.000,–, tak ať je rád a začne brát v potaz, že jsou také lidi, kteří nemají tak velké důchody. Jak by se mu asi líbilo, že by přispíval na důchod někomu, kdo má důchod 10.000,–Kč. Důchodci jsou v… Číst vice »
YPan Eduard je zřejmé placený traktoristou a pětizmrdkolkou jinak by takový sracky nepsal,jedna kamarádka doplácí každý měsíc 6.000 za léky ,mají to bad 500 vracet,ale prý na to nejsou peníze ,tak drž hubu Eduarde a klidně dej půl důchodu kdo má málo.
Já bych tomu pisalkovi dál 15 tisíc na měsíc a ať nám ukáže když všechno poplati jak se bude mít.
Pán Eduard z Kladna…🤦