Těžko se věří tomu, že důchodci byli ještě před dvěma lety nejvíce zvýhodňovanou skupinou obyvatelstva. Možná si ještě vzpomenete, jaké nejrůznější věci se pro ně vymýšlely. Každý rok se jim přidávaly tisíce korun na důchodech a výjimkou nebyly ani jednorázové příspěvky, jako bylo třeba 5000 Kč prostřednictvím rouškovného.
Nejsou peníze
Přišel ale velký obrat, který nikdo nečekal. Ukázalo se, že důchodový systém nemá peníze a do zásadních potíží se dostal už o 10 let dříve, než odborníci očekávali. Už teď totiž hospodaří ve velkých deficitech, na čemž se jen tak něco nezmění. V zásadě jde jen o to zajistit, aby se ještě více neprohlubovaly.
S tím se pojí spousta nepříjemných novinek. Česká správa sociálního zabezpečení například oznámila, že bude chtít nový speciální poplatek po těch důchodcích, kteří trvají na tom, aby jim bylo zasílána informace o valorizaci důchodů poštou.
To se přitom dosud dělo bezplatně, ale s tím je teď konec. Nově se bude oznámení rozesílat pouze digitální formou, a to do emailů nebo datových schránek. Potíž je ale v tom, že ne všichni senioři s počítačem umí.
Není to optimální
“Budu si to muset platit, jinak bych nevěděla, jak mi zvýší důchod a kolik mi mají na poště vyplatit. Já už se teď s počítačem učit nebudu, ale že to dopracujeme tak daleko, že za poslání jednoho papíru budou chtít platit, když se posílají miliardy kdovíkam, to mi hlava nebere,” říká paní Zuzana z Brna.
Čtěte také: V 65 letech jsem si šla pro důchod. Nic mi nedali a poslali mě dál pracovat. Co se to v Česku děje?
Důchodci se s tímto trendem musí potýkat obecně. Všichni po nich chtějí, aby řešili věci digitálně a pokud možno nechodili na pobočky, případně aby se jim nemusely posílat věci papírovou formou. Je ovšem otázkou, zda to za omezení jejich informovanosti a možností opravdu stojí.
Foto: Shutterstock
Další trapní článek Aničko 😭
Co tam máš další?