Důchodci v Česku musí zchudnout. Dostávají už moc, řekl natvrdo národní ekonom

Loňský rok byl velmi složitý pro všechny skupiny obyvatelstva. Něco takového opravdu nepamatujeme. Ceny rostly tempem, jaké jsme si ještě nedávno nedokázali představit. Bohužel v růstu nadále pokračují a lidem v podstatě ukrajují z jejich reálných příjmů.

Růst se utrhl ze řetězu

Důvod je totiž jednoduchý. Zatímco ceny rostou dvouciferným tempem, firmy zatím platy svým zaměstnancům tolik nezvyšují. Nutno říct, že se chovají zodpovědně, protože pokud by mzdy dorovnávaly na inflaci, pouze by dále roztáčely kola zdražování, které by nikdy neskončilo.

Kdo se nicméně chová nezodpovědně, to je stát. Ten totiž zapříčinil, že jedna skupina obyvatel inflaci prakticky nepocítila. Jde o důchodce, kterým byly důchody valorizovány hned třikrát, aby dorovnaly růst cen. Jistě, můžeme se bavit o tom, zda třeba potraviny nezdražily ještě více než průměrná inflace, ovšem takovýto komfort skutečně nikdo jiný neměl.

Jsou s tím spojeny dva problémy. Ten první představuje skutečnost, že důchodci nenesou žádnou zátěž ekonomického poklesu celé země, kdy paradoxně chudne aktivní obyvatelstvo, ovšem penze zůstávají stejné. Druhým problémem je, že stát vydává peníze z děravé kasy do klesající a inflační ekonomiky, čímž prohlubuje potíže pro všechny ostatní.

Předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl ostatně toto téma už adresoval, když v rozhovoru pro Seznam Zprávy prohlásil, že důchodci zdaleka nezažili takový pokles reálných příjmů jako všichni ostatní. Šetření by se přitom mělo dotýkat každého přibližně stejně.

Foto: Shutterstock

Výpočet je nespravedlivý

Důchody jsou velmi významnou položkou státního rozpočtu, na kterou se skládají úplně všichni. Měly by proto dýchat spolu s ekonomikou. Proto nedává smysl v době, kdy se státním financím vůbec nedaří, penze dále prudce navyšovat, jak se v minulém roce dělo a děje se tak i nadále.

Vše je přitom provázané. Pokud dnes budeme navyšovat důchody tímto tempem, možná to ještě pár let vydržíme, ve skutečnosti ale pouze důchody snížíme příštím generacím, protože na ně už jednoduše nezbude.

Upravit by se podle Hampla měl výpočet valorizace důchodů. Ten počítá s růstem reálných mezd a inflace. Jenže v tom je problém. Momentálně roste pouze inflace a reálné mzdy klesají. To už ovšem valorizace nezohlední, protože je nastavena pouze na růst. Ve skutečnosti by ale měly důchody mít možnost také klesat, když reálná mzda neroste, případně korigovat nárůst způsobený inflací.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
48 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radomír
1 rok

Jak můžou publikovat vyjádření takového ko.k.o.t.a ! Už to je zarážející ! 😂

Josef
Josef
1 rok

Ať ekonom vyžije z 15000 Kč.
Je to sprostý, chtěl bych ho vyidět, je bude platit 10000 nájem léky, veřejnou dopravu k lékaři, topení elektriku, jídlo atd.

Luděk
Luděk
1 rok

Anna Štěpánová píše důchodci by měli zchudnout. Pan Páral z Refexu píše, že stavajicí důchodci nemají do reformy mluvit. Snad žijeme v demokratickém statě. Ale v jakém to státě žijí novináři, dovolí si říct, že důchodci mají schudnout a to v době krize, kdy se na ministerstesvech rozdávají stotisíové odměny. V době,kdy ministerstvo zdravotnictví nezvládlo zásobování lékáren. Kdy mame elektrikú nejdražší v Evropě. Pan Páral tvrdí, že stávající důchodci nemají do důchodové reformy mluvit. O neví jak se důchodcům žije, jak vychází s penězi. Kolik odvedli na daních státu. Položme si otázku jinak, zaslouží si politici, redaktoři a novináři tak… Číst vice »