Zatímco většina lidí se v České republice musí poměrně výrazně uskromňovat, protože jim rostou náklady na základní potřeby a zároveň stagnují příjmy, jedna skupina občanů se dá označit za vítěze současné krize, ačkoliv je to ve výsledku poměrně nadnesené označení. Jde však o skupinu, jejíž situace se nijak razantně nezhoršuje.
Rychlý skok nahoru
Řeč je o důchodcích, na které se stát v posledních letech poměrně výrazně zaměřuje. Dostávají nejrůznější jednorázové příspěvky, každoročně jim stoupají penze nad inflaci, a když už je jednou zdražování příliš vysoké, přichází na řadu mimořádné valorizace.
Za letošní rok se důchodcům zvedly penze hned třikrát, a sotva bylo uplatněno poslední navýšení, už se v lednu chystá další. V průměru o 825 korun. Je to pochopitelně dáno snahou, aby důchodcům neklesly jejich reálné příjmy, avšak celé už to dosáhlo rozměrů, že je třeba se začít ptát, zda je takové zvýhodňování jedné skupiny oproti jiným ospravedlnitelné. Například zaměstnanci se totiž musí skutečně uskromnit. Mnohé firmy platy nezvedají a inflace dosáhla 18 %.
Jak upozornil v rozhovoru pro Seznam Zprávy předseda Národní rozpočtové rady a člen Národní ekonomické rady vlády Mojmír Hampl, důchodci neprožili zdaleka takový pokles reálného příjmu jako všichni ostatní v české ekonomice. Přitom šetření se má dotýkat každého.
Problematické výpočty
Podle Hampla musí důchody dýchat s ekonomikou, a když se jí nedaří, není možné je neustále navyšovat. Ve výsledku tu máme nakonec pouze průběžný systém. Do toho momentálně přispívají současní zaměstnanci a podnikatelé, zatímco z něj čerpají současní důchodci. Pakliže ale budeme udržovat takovéto tempo nárůstu důchodů, je to neudržitelné a na současné zaměstnance už se také nemusí dostat.
Problematický je podle ekonoma výpočet valorizace. Ten je totiž postaven na růstu reálných mezd a inflace. Ovšem reálné mzdy aktuálně nerostou, jen klesají. Jenže to už se do důchodů nepropíše, ty mohou totiž pouze stoupat, nikoliv klesat. Naopak se uplatní další nárůst plynoucí z vyšší inflace.
V rámci nutných opatření, jak ušetřit, je úprava valorizací důchodů jednou z důležitých položek. Je ale velkou otázkou, zda si na ně někdo dovolí sáhnout, když to bude znamenat pro důchodce změnu k horšímu. Podle všeho je to ale nutné.
Foto: Shutterstock
Pane Hample, a z kolika státních korun žijete Vy? Že se důchodcům musí ubrat?
No pan Hampl to má jistý ten se nebude bát důchodu ten si ho královsky užije .
Proč zase důchodci . Celý život dělali. Ať si sám sníží plat a všichni ve státní sféře.
👍👏👏👏
A takoví magoři řídí tuhle zemi ! 😂
Bohužel,dostali do rukou moc a moc se jim to nicnedělání zalíbilo!!Chce to revoluci,ale nesametovou!!
Hampl je empatický cynik. Nemusí mít strach, důchodci budou dýchat s ekonomikou devastovanou vládní Petidemolicí tak dlouho, až část dodýchá úplně. A to budou ty kýžené úspory v důchodovém systému.
Teď jste udeřil hřebíček na hlavičku, Ano, potřebují určité množství příjemců důchodů zlikvidovat.
Přidáno mají bohaté rodiny,důchodci. Kolik si přidávají ekonomové(Hampl) poslanci, nebo co by dělali kdyby se uskrovnili, brali by 9 000?
Jedná se o skutečnou osobu. Důchodce stále “pracující” na vedoucí pozici udrzby ve velké nemocnici, využívající všech možných benefitů, včetně plateb za nemoc z povolání má pouze jeden zájem. Ať to vydrží co nejdéle , a kam po světě na dovolenou. Tolik , kolik dá měsíčně dohromady, mají snad jen politici. Závěr. Žádný , opravdu žádný člověk pobírající důchod , nesmí pracovat ve státním a státem dotovaném sektoru, či z veřejného placeneho. Úspora by byla neskutečná.
Partaj ,která si do programu dá okamžité zrušení zákona o možnosti státních zaměstnanců přesluhovat,bude mít můj hlas ve volbách!!
To je ostudný článek. Lidé celý život poctivě přispívají, aby pak byli označeni za přítěž. Pan ekonom asi neví jaké zisky dnes mají banky a dodavatel3 energií? Tam ať zaměří svou pozornost.
Já si zase myslím, že by bylo potřeba snížit příjmy spoustě vysokoprijmovych rádoby odborníků, případně je poslat fyzicky pracovat, třeba by se těm asocialum vrátil mozek do hlavy. a s.nim i schopnost empatie
Evidentně hloupý Hampl s nulovou empatií nedokáže z výšin svých vysoce nadstandardních příjmů pochopit trable důchodců se starobními důchody pod devět tisíc korun, kteří při valorizacích dostávají přidány částky v řádu desetikorun. Jak mají tito chudáci ještě víc zchudnout ? Jak jim může pár desetikorun navíc pokrýt náklady na inflaci ? Jak si Hampl váží starých lidí ?
Pan Hampl si vůbec neváží důchodců .Pracovala sem 48 let a bohužel nemám ani průměr.Proč se pan Hampl nezamĕří na ty co vůbec nepracují a pobírají dávky?A že jich není málo.
Pan Hampl poukazuje na valorizaci důchodů které jsou daný zákonem a rád by to změnil. Že to je drahý a neudržitelný. Asi je při svým platu mimo realitu. Proč nepoukazuje na valorizaci poslanců,senátorů členů vlády,soudců a státních zástupců kterým to dělá tisíce? Při tom množství oněch lidí kterých se to týká by to bylapořádná částka pro státní pokladnu. Oni to mají totiž daný zákonem a tak se mohou bránit. Ale důchodci se proti tomuto aparátu bránit nemohou tak budou stále napaškálu
Tak pan Hampl bude asi vzdělaný člověk a ekonomice rozumí, ale tento článek vyznívá tak, že všichni pracující jsou v současné době na tom hůře než důchodci…….to snad ne.
Inflace zasáhne všechny, bez rozdílu a že se přidává na důchodech tak, že valorizace pokryje inflaci, snad nemyslí vážně.
Jinak to, že se přidává procentuálně ze zásluhové výše důchodu vidím jako nelogické, nespravedlivé vůči nízkým důchodům. Nevidím důvod pro systém, že čím vyšší důchod, tím více přidáno. Proč? Pokud se to nazývá valorizační navýšení, tak by mělo být dle mého pro všechny stejné, podle nějakého navýšení spotřebního koše.
Přesně,rozdíl v důchodu je již přiznán hned na začátku jeho přiznání,kdo měl vyšší odvody, má i vyšší výpočet důchodu! Valorizace by měla být pro všechny stejná,tak,jak to prosadil premiér Paroubek,kdy všichni důchodci dostali stejnou částku!