Zatímco většina lidí se v České republice musí poměrně výrazně uskromňovat, protože jim rostou náklady na základní potřeby a zároveň stagnují příjmy, jedna skupina občanů se dá označit za vítěze současné krize, ačkoliv je to ve výsledku poměrně nadnesené označení. Jde však o skupinu, jejíž situace se nijak razantně nezhoršuje.
Rychlý skok nahoru
Řeč je o důchodcích, na které se stát v posledních letech poměrně výrazně zaměřuje. Dostávají nejrůznější jednorázové příspěvky, každoročně jim stoupají penze nad inflaci, a když už je jednou zdražování příliš vysoké, přichází na řadu mimořádné valorizace.
Za letošní rok se důchodcům zvedly penze hned třikrát, a sotva bylo uplatněno poslední navýšení, už se v lednu chystá další. V průměru o 825 korun. Je to pochopitelně dáno snahou, aby důchodcům neklesly jejich reálné příjmy, avšak celé už to dosáhlo rozměrů, že je třeba se začít ptát, zda je takové zvýhodňování jedné skupiny oproti jiným ospravedlnitelné. Například zaměstnanci se totiž musí skutečně uskromnit. Mnohé firmy platy nezvedají a inflace dosáhla 18 %.
Jak upozornil v rozhovoru pro Seznam Zprávy předseda Národní rozpočtové rady a člen Národní ekonomické rady vlády Mojmír Hampl, důchodci neprožili zdaleka takový pokles reálného příjmu jako všichni ostatní v české ekonomice. Přitom šetření se má dotýkat každého.
Problematické výpočty
Podle Hampla musí důchody dýchat s ekonomikou, a když se jí nedaří, není možné je neustále navyšovat. Ve výsledku tu máme nakonec pouze průběžný systém. Do toho momentálně přispívají současní zaměstnanci a podnikatelé, zatímco z něj čerpají současní důchodci. Pakliže ale budeme udržovat takovéto tempo nárůstu důchodů, je to neudržitelné a na současné zaměstnance už se také nemusí dostat.
Problematický je podle ekonoma výpočet valorizace. Ten je totiž postaven na růstu reálných mezd a inflace. Ovšem reálné mzdy aktuálně nerostou, jen klesají. Jenže to už se do důchodů nepropíše, ty mohou totiž pouze stoupat, nikoliv klesat. Naopak se uplatní další nárůst plynoucí z vyšší inflace.
V rámci nutných opatření, jak ušetřit, je úprava valorizací důchodů jednou z důležitých položek. Je ale velkou otázkou, zda si na ně někdo dovolí sáhnout, když to bude znamenat pro důchodce změnu k horšímu. Podle všeho je to ale nutné.
Foto: Shutterstock
tady stát tvrdí že máme 45 průměr výdělku, důchodcům se přidalo pár stovek a někomu je to proti srsti ,mám pocit, že tento pán je placený touto vládou
No,přidali jen to,co museli ze zákona,jinak bychom dostali jako za Kalouska 50kč!!Pan cernoprdelnik Jurečka dá důchodcům ze zákona 2000 tisíce,a pětikolka si díky energiím vezme 5tisic zpátky!!Tak je zase volte,naivní voliči!
Kolik je duchodců nad 20000tisic je to hodně na měsíc je to málo
Milý pane Hampl, jak máte staré rodiče? My jsme si na důchody vydělali svou práci a svými odvody, ale předchozí vlády je bohužel rozkradly. Vám se to všem krásné mluví vyzirkove, ale přidat si i přesto všechno vám nikomu nepřišlo sprosté? Že vám není hanba takhle vůbec mluvit. Důchodce má 14000 za 44 let práce a vy daleko mladší se spoustou titulu berete přes 250000, to je podle vás normální. Podívejte kam jste to dovedli, podporujeme kde koho, ale vlastní lidé vám zřejmě neleží ani v zadeli. Je to od vás jeden velký hnus.
To je sprosťárna .A proč si nešáhnou na platy páni poslanci.Manžel je invalidní důchodce a to se nestyděj šahat na peníze , je na vozíku nemá ani 15 000,- fuj této vládě .
Máte 100% pravdu.Takze do budoucna prosím!!!Nedávejte těmto asociálům u moci hlasy!!!Děkuji.
Ať začne šetřit-u sebe!!Mám dotaz-k čemu nám jsou takovíto nýmandi??!! Když zmizí i se svymi radami a statisícovým platem,vůbec si toho nikdo nevšimne…jo,to když nepřijde týden do práce uklízečka,to je problém..
Proč pořad šijete do důchodců. Ti to mají v zákoně. Někteří mají opravdu malé důchody. Co takhle vláda, poslanci,soudci a ostatní státní zaměstnanci, ti to také mají ze zákona ale do těch nikdo nešije. Jasně na důchodce si dovolíme na ty ostatní nemáme že
Hamplova impertinence spojená s jeho barbarským nazíráním na citlivé otázky sociálního charakteru je příznačná. Z Hampla se vyklubal nebezpečně šílený sociálně-inženýrský experimentátor. Nelze na jeho provokativní kecy nereagovat. Na druhé straně je pravdou, že stát si vytvořil privilegovanou skupinu důchodců-milionářů hamplovského střihu, kteří i po odchodu do starobního důchodu pokračují v praxi maximalizovat své příjmy na úkor státní kasy, takže stát těmto bohatým parazitům při valorizacích přidává nekřesťansky vysoké částky v řádu tisíců, zatímco chudým starobním důchodcům stát přidává pouze částky v řádu desetikorun. Důchodcům-milionářům hamplovského ražení, kteří vysloveně parazitují na státní kase, je zapotřebí zatnout tipec, zejména nyní v… Číst vice »
Přesně tak, prostě a jasně,trubce živit nepotřebujeme,když zmizí,nikdo si toho nevšimne..to se to mlaská za nicnedělání!!Hampl a spol.,nemakacenka klidně budou brát plat i důchod,oni si tělo nehuntují..
Je to ostuda, takhle uvažovat!Nikdo už nekouká na to, že až na vyjímky senioři podporují svoje děti s vnoučaty.Bez nich by bylo daleko více maminek bez peněz.
Pan ekonom je pořádný zabednenec. Celý život jsme odváděli daně a sociální pojištění. Tak proč si v důchodu trochu za ty roky trochu přilepit. Tak ať jdou pracovat co jim práce nevoní. Nebo mají ti nahoře strach o své konta? Ať něco dokáží rukama a ne jen mluvit.
Co na to říct. Jen to že pan ekonom je ekonomický blb. A že doufám, že on půjde do důchodu v 80 sáti pokud se ho vůbec dožije. Nemá náhodou druhé příjmení Bismarck.