Když se nad tím zamyslíte, tak zjistíte, že je to vlastně docela zvláštní. Proč lidé odcházejí do důchodu už v momentě, kdy dosáhnou nějaké státem určené hranice, tedy věku pro odchod do penze. To je jejich práce tak moc nebaví, že v podstatě pustí pomyslnou tužku a jdou pryč?
Zajímavé možnosti
Jde spíše o zažitý systém, kdy tu dlouho panovalo přesvědčení, že seniorní zaměstnanci nejsou kdovíjak žádání. Ostatně, dříve skutečně platilo, že firmy neměly zájem o lidi nad 50 let, jelikož zaměstnanců bylo hodně a nezaměstnanost vysoká.
Dnes je tomu ale naopak. Lidí se nedostává, a tak se hodí skutečně každý. Zejména pokud už má potřebné zkušenosti a ví, jak se co dělá. Kromě toho, že důchodová reforma navýší věk pro odchod do důchodu, což ale bude nabíhat postupně a větší efekt to bude mít až za desítky let, rozhodl se stát připravit speciální opatření pro to, aby důchodci zůstávali v práci.
Dle šetření společnosti ManpowerGroup bude v roce 2030 v Evropě pracovat přes 80 % zaměstnanců starších 50 let. Přičemž tato čísla se budou neustále zvyšovat, jelikož populace stárne. Jednoduše dospějeme do bodu, a to i v České republice, že se bez lidí v důchodovém věku jednoduše neobejdeme.
Rozhodně se to vyplatí
Stát si to naštěstí uvědomil a připravil vše tak, aby důchodci mohli pracovat. Předně dostanou výhodu na sociálním pojištění, které nebudou muset platit. V čistém vyjádření si tak vydělají podstatně více. Jednoduše se jim práce bude více vyplácet.
A to hned dvakrát. Pakliže si oddálí nástup do důchodu, potom si každým rokem přijdou v penzi na víc a víc peněz. “Spočítal jsem si to a musím říct, že mi to dává smysl. Zůstanu v práci, co budu moci. Myslím, že třeba do 75 let bych mohl pracovat,” říká Miloš, který měl před nástupem do důchodu, ale rozhodl se prodloužit si kariéru.
Foto: Shutterstock