Každý bych chtěl najít poklad. Někdo z nás ho má však přímo před očima, aniž by tušil, že se dívá na předmět v hodnotě tisíců, statisíců nebo dokonce milionů. Jste si jistí, že nemáte doma nějakou starožitnost či umělecké dílo velké hodnoty?
Případy šťastných objevitelů domácích pokladů
Určitě už jste takový příběh někdy četli. Člověk celá léta a desetiletí chodil doma kolem starého obrazu, vázy či starožitného stolu – a když ho zkusil dát nacenit, tak zjistil, že po celou dobu měl doma poklad nedozírné hodnoty.
Podobné zvěsti například slýcháme o porcelánových vázách či servisu, které původně vypadaly jen jako kýčovité vybavení domácnosti, které se zázrakem proměnilo v bohatství, neboť se ukázalo, že jde o historický čínský porcelán.
Množství českého porcelánu
U nás je takový zázrak poměrně těžké objevit, neboť naše domácnosti jsou zaplaveny českým porcelánem. I ten může být hodnotný, takže pokud máte například celý servis v dobrém stavu, rozhodně byste měli zkusit ho nechat nacenit. Přestože na kvalitním historickém českém porcelánu můžete dobře vydělat, zřejmě za něj nezískáte miliony jako za ten čínský starý třeba celá staletí.
Projděte i ostatní starožitnosti
U nás však můžete najít i jiné starožitnosti než jen porcelán. Možná máte po předcích zděděné obrazy. I zdánlivě obyčejné krajinky mohou být cenné, stejně tak můžete vydělat i na skicách od známých autorů. Pozor si dávejte také na to, že zdobené rámy mohou mít často větší cenu než plátna ukrytá uvnitř.
Speciální kategorií jsou šperky – zlato, stříbro, diamanty či šperky zdobené jiným drahými kameny, to jsou přesně předměty, které můžete v případě nouze prodat a získat za ně nějakou (a často překvapivě vysokou) hotovost.
Domácím pokladem mohou být také mince a staré bankovky nebo třeba staré tisky či série časopisů.
I šálky, vázy či sada příborů mohou mít svou cenu, jsou-li starožitné, stejně tak některé kusy nábytku.
Foto: Shutterstock