Důchody se v České republice opět stávají tématem číslo jedna. Na předních místech zájmu se držely i v posledních letech, kdy se penze významně navyšovaly, ovšem teď přichází na řadu otázka, zda je celý systém v této podobě vůbec udržitelný. Ukazuje se, že nejspíše není a že budou muset přijít významné změny, jako jsou úpravy ve valorizacích nebo zvýšení věku pro odchod do důchodu.
Důchody už budou jen horší
Zatím byly vyslány jen neurčité signály v rámci několika málo bodů, avšak podle odborníků bude konečně nutné předložit a schválit opravdovou důchodovou reformu, která by reagovala na společenské i ekonomické změny či výzvy.
Řada ekonomů ovšem občanům už více či méně opatrně naznačuje, že to s důchody v budoucnu rozhodně nebude slavné a že zřejmě nebudou stačit na to, aby si člověk udržel svou životní úroveň. Pakliže se tak někdo těšil na to, že Česká republika někdy v tomto ohledu dožene třeba Německo, kde se mají penzisté opravdu dobře, cestují a užívají si nejrůznějších výhod, tak to nejspíše nedopadne.
Tedy mohlo by, ovšem člověk bude muset přiložit ruku k dílu a nespoléhat se pouze na stát. Jak říká ekonom a popularizátor investování Radovan Vávra, lidé by si měli založit vlastní důchodové spoření, a to ve formě investic do fondů nebo akcií.
Vytvořte si vlastní důchod
Pakliže začnete brzy, třeba už ve dvaceti letech, a budete si pravidelně odkládat nejprve menší a pak i větší částky, můžete se za desítky let dostat k poměrně významnému jmění. Kolik ale mít, abyste si mohli užívat bezstarostného důchodu?
To pochopitelně záleží na vaší spotřebě, ale něco může napovědět pravidlo čtyř procent, které říká, že ze svého portfolia můžete v určité fázi začít odebírat čtyři procenta ročně, aniž byste ho ohrozili. Podle Vávry by si tak člověk měl vytvořit přibližně 20milionové portfolio, ze kterého pak bude odebírat čtyři procenta každý rok, což činí nějakých 800 tisíc korun. A z toho už se dá poměrně slušně žít.
Foto: Shutterstock
Z čeho našetřit na důchod pri platu 20 000 ? Jsou lidé kteří berou ještě méně. Průměrný plat který udává stát je lež. Většina lidí na průměrný plat nemá šanci dosahnout. Má se to počítat nejdříve ty co mají nejvyšší platy a pak ty co mají méně jak 35 000 Kč. Rozdělit to Průměrný plat bohatých a Průměrný plat střední třídy. Ale o tom politici nechtějí slyšet.
A to Klaus po převratu sliboval po sedmi hubených letech úroveň Rakouska či Německa.Kam to dospělo je vidět.Za dnešní stav si lidé mohou sami.Při volbách nepřemýšleli a naletěli lžím a planým slibům.Z čeho ale mají šetřit a investovat když tu je extrémní drahota ( největší z celé EU) a jde skoro vše do krachu?To už ten mudrlant neporadil.