Máte pocit, že máte vysoký, nebo naopak nízký důchod. Lidé se v této otázce většinou neshodnou a odpověď závisí hned na několika faktorech. V první řadě je třeba si říct, že penze se mezi jednotlivci výrazně liší. Zatímco někdo může pobírat 30 tisíc korun měsíčně a být relativně v klidu, další si musí každý měsíc dělat starosti, jak vyjde třeba s 10 tisíci Kč.
Velké změny
Pravdou je, že průměrný důchod už přesáhl 21 tisíc korun a bude dále růst. Různými opatřeními se daří dosahovat toho, aby se mu alespoň blížilo co možná nejvíce lidí v České republice. Přesto lze ale narazit na spoustu případů, které jsou od takovéto částky na hony vzdálené.
Leccos nastínila letošní valorizace penzí, která činila pouhých 360 Kč, ovšem od těch předchozích se lišila v tom, že se týkala základní výměry, kterou mají všichni stejnou, tudíž každý penzista dostal přidáno na chlup stejně, bez jakékoliv zásluhovosti.
Tady je však problém, který má jméno minimální důchod. Ten se totiž skládá jak ze základní výměry, kterou mají všichni stejnou, tak i procentní výměry. Ta je ovšem z nějakého důvodu v minimální výši stanovena na pouhých 770 Kč.
Do letoška tak bral důchodce s minimální penzí 4400 Kč. Potom došlo k navýšení o 360 Kč, takže letos má 4760 Kč. To je ovšem stále málo a nejsou to peníze, ze kterých by se dalo vyžít, a to ani v případě velkého uskrovňování se.
Peníze na prvním místě
Problémem je právě ona procentní výměra, u které od roku 1996 platí jediná podmínka, a to právě ta, že nesmí klesnout pod 770 Kč. To už je ale téměř třicet let stará skutečnost, a tak je třeba jí poopravit, což se podle všeho také stane.
Ministerstvo práce a sociálních věcí už chystá změnu. “Pokud systém na jedné straně vyžaduje, aby do něj pojištěnec povinně přispíval dle vlastních možností a plnění této povinnosti na něm důsledně vymáhá, měl by současně garantovat zabezpečení v případě sociálních událostí,” uvedl jednoznačně ministr.
Procentní výměra u minimálního důchodu by se tak měla počítat jako 10 % z průměrné mzdy. To zajistí nejen její zvýšení, ale také to, aby se sama valorizovala. V případě těch nejnižších důchodů se lidé mohou těšit na tisíce korun měsíčně navíc. Takový důchod by měl vzrůst až někam k 9000 Kč.
Čtěte také: Finanční nálož pro důchodce v Česku. Stát nemile chyboval, měl by každému vrátit balík
Jistě, stále to není žádná velká částka, ovšem vzhledem o vysokým průměrným mzdám v české ekonomice to rázem zajistí v podstatě zdvojnásobení minimálního důchodu. A to není na začátek vůbec špatné.
Foto: Shutterstock
Co s malým důchodem 10340kc platit a platit
Mám důchod 1434, Kč To je opravdu málo platit prášky a nájem atdJi
Parchanti mizerný si nezaslouží žádný důchod. Ať chcípnou. Za to, co udělali s tímto státem si odrostlí mladí zaslouží ten nejhorší život ve stáří! Válku na ně!
Pane Jurečka,vy jste ale hlava.proto jste tady ministrem.jine by to nenapadlo,ani o tom neví….jen díky Vám….
Nejsem nepřející,ale zajímalo by mne,kdo ty nízké důchody bere a proč.Myslím si,že ten kdo poctivě pracoval a poctivě odváděl sociální pojištění,ten minimální duchodu nemá.Samostatnou skupinu tvoří nemocní lidé,ale tam je kompenzace.A tak si myslím,že zvyšovat stejně všem a nezohlednit zásluhovost je vůči nám pracovitým a přispívajícím nespravedlivé a pro nedůchodce demotivující.
Co se to tu lže,důchod 21.000 kč,jo ? Já mám s bídou 18.000 kč, Jurečko, nelži a uvolněte vládu odbornikům,co jste tam vy,tak nás jen odrbávate a štvete proti důchodcům.DEMISI a nemusíte se trápit!
👍👍🙋♀️
Jsem starší důchodkyně , žiji sama s důchodem pod 19.000 kč, ale mám výhodu,že bydlím ve svém. Mám dojem, že si stěžují nejvíce Ti, kteří mají vyšší důchody, např 25.000 a více, bydlí např. v Praze v nadměrných bytech a neumí se přizpůsobit tomu, že už nejsou v pracovním procesu, že musí vyjít s mnohem menší částkou a omezit nějaké aktivity, např. navštěvovat kavárny a pod Největší položku z důchodu musí důchodce vynaložit na bydlení v nájmu.
Ono to je složitější, než si myslíte. Od lékařů, zubaře, po blízkost rodiny, známých atd. Podle rčení,, Starý strom nepřesadíš.” Lidová moudrost. Potom je tady další rčení,, Nejlépe se vychovávají sousedovy děti”. Cizí starosti se řeší nejsnadnější.