S obrovským pohnutím na tiskové konferenci sděloval mluvčí belgické vlády Emmanuel Andre skutečnost, že nemoci Covid-19, kterou způsobuje nákaza novým typem koronaviru, podlehla v této zemi dosud nejmladší pacientka – dívka, které bylo pouhých 12 let. Jde zároveň o zatím nejmladší oběť v Evropě.
Zprávy, na které jsme nebyli připraveni
Dlouhou dobu se přitom mělo za to, že koronavirus ohrožuje na životě dominantně seniory, a to ještě jen ty, kterým už bylo více než 70 let. Tak jsme se alespoň uklidňovali, když nákaza řádila v Číně. Jenže když se rozmohla v Evropě, s velkým překvapením se zjistilo, že mezi ohrožené patří i výrazně mladší pacienti. Koronavirus se silně dotýká například věkové skupiny od 20 do 40 let. A rostoucí počet případů s sebou přinesl i tragické zprávy v případě těch nejmladších.
Belgická vláda k případu dvanáctileté dívky neuvedla mnoho podrobností. Snad jen to, že tři dny prodělávala vysoké horečky a že byla pozitivně testována na koronavirus. Podrobnosti k jejímu zdravotnímu stavu však sděleny nebyly. Na druhou stranu, pokud by bylo možné obyvatelstvo trochu uklidnit tím, že dívka měla i jiné problémy, pravděpodobně by se tak stalo.
Bohužel nešlo o jedinou tragédii tohoto typu v tento den. V jižní části Londýna totiž nemoci Covid-19 podlehl třináctiletý chlapec Ismail Mohamed Abdulwahab. Také pro Velkou Británii jde o nejmladšího pacienta. Krátce předtím zemřel na koronavirus 19letý mladík.
Nový výzkum ukazuje i riziko u dětí
Takto mladé oběti jsou bohužel potvrzením před pár dny zveřejněné studie, podle které by bylo mylné domnívat se, že děti jsou před koronavirem zcela v bezpečí.
Ukázalo se, že u poměrně malého, ale nikoliv bezvýznamného, procenta dětí se nemoc Covid-19 rozvine do závažnějšího stavu. Článek byl publikován v odborném magazínu Pediatrics a jde o dosud nejrozsáhlejší studii o vlivu koronavirové infekce na dětskou populaci. V rámci výzkumu byly studovány případy 2000 dětí, které měly potvrzenou nákazu koronavirem, případně u nich bylo důvodné podezření.
Drtivá většina (90 %) zkoumaných dětí měla jen mírné až střední příznaky. U dětí byla pozorována chřipka, kašel, bolest v krku, rýma a v některých případech i pneumonie.
Zjistilo se však, že u 6 % dětí se vyvinuly vážné příznaky nemoci Covid-19, které jsou podobné těm, jakými trpí dospělí. Šlo o problémy s dýcháním, hypoxii nebo nízkou úroveň kyslíku v tělesných tkáních. Pro srovnání: samostatná skupina, která zkoumala více než 40 tisíc dospělých pacientů, dospěla k tomu, že 18,5 % z nich má vážné příznaky. U dětí se tak skutečně projevují výrazně méně často.
Ale s tím, jak po celém světě přibývá případů, objevuje se také více dětských pacientů s problémy. Bylo by proto mylné domnívat se, že dětem nehrozí nebezpečí a například je méně chránit.
Foto: Freepik