Na dvířka pračky se vám stočí pohled každý den, ale málokoho napadne, proč mají téměř všechny modely dvířek u praček tento specifický tvar. Přitom na správný chod pračky a dokonale vyprané prádlo to má zásadní vliv.
Pračky s předním plněním
Ať už úzké nebo široké modely, pračky s předním plněním se vyznačují zvláštně vypouklým tvarem dvířek. Ta bývají prosklená a batolata pohled na točící se prádlo v bublinkové lázni dokáže zabavit na dlouhé minuty. To ale není pravý důvod, proč jsou pračky s předním plněním osazeny právě těmito dvířky. Vydutá, neboli konkávní dvířka, dokonale chrání obsah bubnu před poškozením.
Dvířka chrání oblečení
Představte si na pračce rovná dvířka a pračku v akci. Prádlo by se neustále hromadilo a zachytávalo v okolí dvířek. Rozhodně bychom nemohli mluvit o dobře vypraném prádle. S největší pravděpodobností by docházelo i k výraznému ošoupání nebo dokonce roztrhnutí. Vypouklá dvířka neustále zatláčí prádlo dovnitř bubnu. Hladké stěny se šetrně starají o veškeré oblečení.
Druhou funkcí je omezení průtoku vody, protože část dvířek zabírá vnitřní prostor bubnu. Vypouklina na dveřích se stará o menší spotřebu vody, zajišťuje rovnoměrné namáčení a máchání.
Udržujte pračku čistou
O dokonale vyprané prádlo se postará jen čistá pračka. Proto prostor skleněných dvířek pravidelně čistěte. Vytřete těsnění, odstraňte zbytky pracího prášku ze zásobníku a pravidelně používejte prostředky na rozpuštění vodního kamene nebo běžný ocet.
Z domácích prostředků pro čištění pračky můžete vyzkoušet kyselinu citrónovou nebo jedlou sodu. Čištění pračky provádějte zásadně bez prádla a nastavte prací program s nejvyšší možnou teplotou, obvykle nad 90 °C. Pro jednoduché a pravidelné čištění můžete vyzkoušet metodu bez aviváže. Namísto aviváže začnete používat ocet a prádlo budete sušit venku.
Čištění pračky od vodního kamene a plísní by chemickými prostředky mělo probíhat pravidelně, a to jednou měsíčně.
Foto: Shutterstock