Ekologické třídění odpadu v domácnosti

Nejenže díky třídění odpadu minimalizujeme směsný odpad, a tak i částečně odhlečíme planetě, ale také snižujeme náklady domácnosti na odvoz odpadu. Přečtěte si, jak správně třídit odpad, jaké jsou možnosti odpadových nádob a jak snížit množství směsného odpadu ve vaší domácnosti.

Pár čísel ohledně třídění odpadu

Třídění odpadu by mělo být automatickou a samozřejmou činností každé moderní domácnosti. V České republice má možnost třídit odpad 99 % všech obyvatel a celkem 73 % Čechů odpad opravdu třídí, a to pravidelně. Každý rok se procento domácností, které třídí, zvyšuje, kdy nejčastěji třídí papíry, plasty a sklo.

Jak třídit odpad v domácnosti

Primární je, aby v domácnosti byly vytvořeny co nejpohodlnější podmínky pro každodenní fungování při třídění odpadu. Užitečnými se v domácnosti mohou stát separované odpadkové koše na tříděný odpad. Výhodou je přehlednost při třídění a snadné vynášení. Oddělené koše by měly být alespoň na plasty, papír, sklo, a někteří výrobci dělají nádobu i na plech.

Nezapomínejte na bioodpad

Bioodpady tvoří významnou část domovního odpadu, kdy průměrně připadá mezi 40 až 75 kg kuchyňského odpadu na osobu. Takže odpad vytvořený při vaření můžete pohodlně dávat do popelnice na bioodpad nebo na kompost na zahradě. Zredukujte tak množství směsného odpadu, který pak putuje na skládky. Bioodpad je následně zpracován v kompostárnách nebo v bioplynových stanicích. V kompostárně se bioodpad drtí v drtičce a pak složen na hromadu, takzvaně na zakládku, která 3 měsíce musí být pravidelně překopávána, aby se uvolňoval vzduch. Přibližně po třech měsících je kompost hotový a může se využít zpět do půdy, což se se směsným odpadem stát nemůže. Mezi bioodpad patří například i kávový lógr, vyluhovaný čaj sypaný, skořápky z vajec, bioodpad z kuchyně od zeleniny a ovoce (ne tropického), drcené ořechové skořápky a dokonce papírové kapesníky.

Pro redukci směsného odpadu také přispívá základní pomocník na zahradu, a to kompost. Tam totiž patří veškerý zahradní odpad jako tráva, listí, piliny, hlína apod. Tipem je, že pokud máte například hodně posečené trávy, listí nebo štěpky, můžete proces kompostování urychlit směsí mikrobiologických kultur a enzymů. Pro využití posekané trávy se může hodit také fóliovník, ve kterém si přes rok můžete pěstovat celou řadu druhů rostlin a zeleniny. Trávu tak můžete do záhonů zahrnout, zajistí přirozené hnojení, a díky ní pak záhony udrží lépe vlhko a zabrání růstu plevelů. Na konci sezóny případně posekanou trávou lze trávou záhony zakrýt a zaizolovat.

Omyly při třídění odpadu

Třídění odpadu a recyklování je často spojováno s celou řadou dohadů a omylů. Co se týká plastů, říká se, že obal je nezbytné vymývat. Do kontejneru na plast je možné vhodit ale i mírně znečištěnou plastovou tašku, PET lahev, kelímek apod. Problémem by mohla být pouze mastnota, tu je dobré umýt saponátem. Dále není příliš známo, že do kontejneru na plasty patří také plechové obaly od nápojů a drobný neostrý kovový odpad. Často tak končí plechovky ve směsném odpadu, a to právě hliník je obal, který je z ekologického hlediska nejhorším nápojovým obalem. Do žlutých kontejnerů ovšem naopak nepatří konzervy, hřebíky a jiné ostré kovové předměty. Pak se může stát, že když půjdete s odpadem, dveře se vám zabouchnou a vy jste bez klíče, protože jdete “jen s odpadem”. Pak by se vám mohl hodit tip: zámečník na zabouchnuté dveře, který vám v této situaci může vytrhnout trn z paty.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments