Endometrióza je velmi nepříjemná a bolestivá nemoc postihující ženy. V břišní dutině se během menstruace ukládají částečky, tzv. endometria, a hromadí se na nežádoucích místech. Způsobují nepravidelné krvácení a velké bolesti. Endometrióza je také častou příčinou neplodnosti. Zjistěte, jak se dá tato nemoc léčit a jak ovlivní vaši (ne)plodnost.
První příznaky a vyšetření
Jak poznáte, že máte endometriózu, jsme si popsali v předchozím článku. Pokud máte podezření, že vaše problémy způsobuje právě tato nemoc, je potřeba jít na gynekologické vyšetření. Váš lékař udělá základní prohlídku a zašle vás na specializované pracoviště na přesnější diagnostiku.
Probíhá buď laparoskopicky, tedy přes pupeční jamku. Není tedy nutný větší zásah do dutiny břišní. Druhou variantou je hysteroskopie. Tu provádí lékař hysteroskopem s fyziologickým roztokem, který napomáhá lepší viditelnosti v břišní dutině a snáze tak odhalí problémy způsobené endometriózou.
Jak se dá endometrióza léčit
Pokud vám lékař diagnostikoval endometriózu, nepanikařte. Dá se léčit. Způsobů je hned několik. Tím šetrnějším je hormonální léčba, kterou se většinou začíná. Pokud nepomůže, přistupuje se k chirurgickému zákroku.
Hormonální léčba endometriózy
Hormonální léčba není vhodná u všech druhů této nemoci. Využívá se hlavně ve chvíli, kdy se ložisko nachází v pobřišnici. Začíná se většinou nasazením hormonální antikoncepce. Pokud nezabere, lékaři dalšími hormony zablokují uvolňování hormonů z vaječníků. Jedná se v podstatě o uměle vyvolanou menopauzu, která s sebou nese i nepříjemné následky, jako je dočasná ztráta menstruace, náladovost nebo dokonce návaly.
Chirurgická léčba endometriózy
Pokud nezabere hormonální léčba, nebo pokud máte ložiska endometrií na místě, kde je není možné léčit hormonálně, přistupuje se k chirurgickému zákroku. I tady je více variant. Tou první je laparoskopická operace, kdy se pomocí laseru odstraňují všechny srůsty. Pokud jsou však ložiska větší, nebo na špatně přístupných místech, je nutno otevřít břišní dutinu klasickým chirurgickým řezem.
Neplodnost a komplikované otěhotnění
Pokud máte endometriózu, je třeba se připravit na další nepříjemné následky. Tím může být problém s otěhotněním. Způsobuje ho nejen ukládání endometrií na nežádoucích místech, ale také lékařské zásahy do břišní dutiny.
Endometrióza navíc zvyšuje riziko potratu, komplikací při porodu a dokonce mimoděložního otěhotnění.
Pokud trpíte endometriózou, je nejlepší plánovat děti co nejdříve. Jednak může cesta k miminku trvat podstatně delší dobu než je obvyklé, a pokud už nebudete chtít další děti, můžete si nechat odstranit vaječníky a vyhnout se tak endometrióze zcela.